Звичайна версія сайту
Попит населення та бізнесу на кредити знизився – Опитування про умови банківського кредитування

Попит населення та бізнесу на кредити знизився – Опитування про умови банківського кредитування

Банки констатують зменшення попиту на кредити зі сторони населення та бізнесу, встановлення більш жорстких стандартів кредитування та зростання запитів на реструктуризацію від підприємств-позичальників. Про це свідчать результати "Опитування про умови банківського кредитування" за ІІ квартал 2020 року, проведеного з 19 березня по 9 квітня 2020 року.

Опитані установи очікують на подальше зниження активності кредитування, сповільнення припливу коштів клієнтів та зростання усіх ризиків, перш за все – кредитного.

У І кварталі 2020 року впав попит на кредити населенню та бізнесу

Для кредитів бізнесу найбільше падіння у минулому кварталі відбулось в сегментах довгострокових кредитів та кредитів в іноземній валюті, натомість попит на короткострокові позики повільно зростав. Запити на реструктуризацію боргу досягли максимуму з ІІІ кварталу 2017 року. Саме цей фактор і потреба в поповненні запасів та обігових коштів були визначальними для попиту зі сторони великих підприємств у І кварталі. Натомість зі сторони малого та середнього бізнесу знижується попит на кредити для поповнення обігового капіталу та капітальних інвестицій.

Половина всіх опитаних банків у минулому кварталі посилили стандарти кредитування бізнесу через негативні інфляційні, курсові та загальноекономічні очікування. Також у минулому кварталі зменшився рівень схвалення заявок на кредити бізнесу. Для великих позичальників основною причиною респонденти вказали жорсткіші умови в частині розміру кредиту або кредитної лінії, а для МСП – вимоги до застави.

Падіння попиту з боку населення на кредити у І кварталі стало найбільшим із 2015 року. Для споживчого кредитування це пов'язане зі зменшенням витрат на товари тривалого вжитку та купівлю іноземної валюти.

У І кварталі банки посилили стандарти іпотечного та споживчого кредитування через інфляційні ризики, очікування зниження загальної економічної активності і платоспроможності споживачів. Також зменшився рівень схвалення заявок на кредити населенню.

Банки відзначають, що загалом у минулому кварталі різко зріс рівень всіх ризиків, серед них кредитний ризик – найбільше, а ризик ліквідності – найменше.

Банки очікують сповільнення кредитування

Наступного кварталу, а також найближчі 12 місяців загалом банки очікують подальшого скорочення попиту населення та бізнесу на кредити. Така думка відображає злам попередніх тенденцій, адже досі банки зберігали позитивні очікування щодо зростання попиту на кредити зі сторони населення та бізнесу, та щодо умов кредитування.

Більшість банків також очікує різкого зниження якості як корпоративного, так і роздрібного портфеля.

Водночас банки все ще прогнозують зростання обсягів депозитів, хоча і менше, ніж у попередніх кварталах. Частина банків очікує відпливу коштів клієнтів.

Очікування реалізації всіх ризиків також погіршилися і досягли свого максимуму з ІІ кварталу 2014 року. У наступному кварталі банки очікують найбільшого зростання кредитного ризику, меншою мірою зростуть валютний та процентний ризики.

Примітка. Опитування проводилося з 19 березня до 09 квітня 2020 року серед кредитних менеджерів 24 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 91%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

Довідка. Національний банк публікує "Опитування про умови банківського кредитування" щокварталу. Мета опитування – покращити розуміння стану й тенденцій розвитку кредитного ринку Національним банком України та учасниками банківського сектору. Звіт містить узагальнені оцінки і прогнози змін стандартів та умов кредитування корпоративного сектору і домогосподарств, змін кредитного попиту тощо.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини