Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Просто про економіку (на основі матеріалів Інфляційного звіту за січень 2023 року)

Просто про економіку (на основі матеріалів Інфляційного звіту за січень 2023 року)

Щокварталу Національний банк робить економічний прогноз і публікує його в Інфляційному звіті. Звіт містить багато корисної інформації про економіку, але призначений він здебільшого для фахівців. Ця сторінка створена для того, щоб кожен громадянин міг легко дізнатися про головні економічні події в Україні, описані в Інфляційному звіті, та бачення НБУ стосовно майбутнього розвитку економіки України. 

Оновлений прогноз НБУ ґрунтується на припущенніНБУ не прогнозує тривалості війни. Водночас, ураховуючи, що перебіг воєнних дій сильно впливає на економічні прогнози, НБУ враховує припущення щодо тривалості збереження безпекових ризиків. Таке припущення ґрунтується на суспільних очікуваннях стосовно подальшого розвитку подій., що завдяки ЗСУ безпекова ситуація в Україні буде поліпшуватися. Зокрема, очікується суттєве зниження безпекових ризиків та повноцінне відновлення роботи великих чорноморських портів із початку 2024 року. Також передбачається подальше надходження значних обсягів міжнародної фінансової допомоги.

Як почувається економіка?

За попередніми оцінками НБУ, економіка України в 2022 році скоротилася приблизно на 30%. Основна причина цього – повномасштабне вторгення росії.

Унаслідок воєнної агресії рф частина територій була окупована. Підприємства в інших регіонах зазнали значних втрат через руйнування та пошкодження потужностей або ж просто зіткнулися з перебоями в роботі та складнощами зі збутом продукції. Зокрема, експортери втратили частину виручки через обмежене судноплавство Чорним морем. Підприємства, які орієнтуються на внутрішній ринок, постраждали через падіння попиту на свою продукцію, порушення виробничих процесів та ланцюгів постачанняПослідовного процесу, який складається з постачання сировини та матеріалів для виробництва, безпосередньо виробництва, дистриб'юції та надходження товару до кінцевого споживача.. Попит на товари та послуги знизився, у тому числі, внаслідок вимушеної міграції мільйонів українців у сусідні країни.

І все ж український бізнес та українці продемонстрували вражаючу здатність адаптуватися до складних умов. Більшість підприємств і далі працює під час широкомасштабної війни, нехай і на нижчих потужностях. Аграрії провели чергову посівну, енергетики роблять неможливе для збереження стійкості енергосистеми, доволі стабільно працює IT-сектор, а торгівля та сектор послуг швидко пристосувалися до роботи в умовах постійних обстрілів і повітряних тривог. Масштабний енергетичний терор, влаштований росією під кінець року, хоча і завдав додаткових втрат українській економіці, але зупинити її не зміг.

 

У 2023 році, попри продовження війни, економіка може уникнути падіння. НБУ прогнозує, що реальний ВВПЗагальна вартість товарів та послуг, виготовлених в Україні для кінцевого споживання, який вимірюється в незмінних цінах. Тобто на величину цього показника впливає лише зміна обсягів виробництва. Показник реального ВВП використовується для вимірювання стану економіки. цьогоріч зросте на 0,3%. Це невеличке зростання, але воно свідчитиме про стійкість економіки перед важкими викликами. Однак, для цього важливо і надалі підтримувати витривалість енергетичної системи. Результативні дії українських захисників, швидкість роботи енергетиків і допомога наших партнерів з енергообладнанням та закупівлею енергоносіївДо енергоносіїв належать електроенергія, природний газ, нафта і нафтопродукти, зокрема пальне, тощо. додають впевненості.

Вагомою буде й міжнародна фінансова допомога. Очікується, що цього року Україна отримає пільгових кредитів і грантів на суму понад 38 млрд дол. США. По-перше, це дасть змогу фінансувати критичні видатки державного бюджету, у тому числі освіту, соціальну сферу та охорону здоров’я, а отже, підтримає економіку загалом. По-друге, це підтримає міжнародні резерви України, тож НБУ матиме змогу й надалі балансувати валютний ринок за рахунок своїх інтервенційПродаж або купівля валюти Національним банком на валютному ринку називається валютною інтервенцією..

Разом із завершенням активної фази бойових дій українська економіка повернеться до стійкого зростання. Так, НБУ очікує, що у 2024-2025 роках реальний ВВП України зростатиме на 4–6% щороку. Цьому сприятиме поступове збільшення внутрішнього попиту, у тому числі завдяки поверненню українців з-за кордону, перезапуск підприємств на деокупованих територіях, повноцінне відновлення роботи чорноморських портів, а також збільшення врожаїв. Прискорена євроінтеграція та проєкти з відбудови України, які поки що НБУ не враховує у своїх прогнозах, можуть суттєво пришвидшити післявоєнне відновлення України.

Що з цінами?

ІнфляціяТемпи зростання загального рівня цін на споживчі товари та послуги в країні, який вимірюється зміною Індексу споживчих цін. в Україні за підсумками 2022 року становила 26,6% у річному вимірі. Ураховуючи масштаб війни, такий рівень зростання споживчих цін є доволі помірним. У багатьох країнах ЄС інфляція минулого року була двознаковою10% і вище., а в деяких – перевищувала 20%. Висока інфляція в Україні зумовлювалася передусім наслідками війни, у тому числі зростанням витрат бізнесу на енергоносії, доставку сировини і готових товарів, ремонти після пошкоджень тощо. Водночас інфляцію стримували антикризові заходи уряду та НБУ – збереження незмінних тарифів на житлово комунальні послуги, часткове зниження податків, наприклад на паливо, а також фіксація обмінного курсу гривніОфіційний курс гривні до долара США зафіксований з 24 лютого 2022 року, з липня він становить 36,6 грн/дол. Фіксований курс став якорем для фінансової системи, який допоміг запобігти паніці після повномасштабного нападу, стримати погіршення очікувань та зберегти стійкість фінансової системи. Фіксація курсу, зокрема, дає змогу стримувати зростання цін на імпортну продукцію, у тому числі на енергоносії, вартість товарів для оборони та критичної інфраструктури, сировини й обладнання для вітчизняних виробників. разом із запровадженими валютними обмеженнямиЗ 24 лютого 2022 року НБУ запровадив низку тимчасових обмежень на валютному ринку, щоб втримати стабільність фінансової системи. Упродовж 2022 року ці обмеження постійно актуалізувалися. Деякі з них пом'якшувалися, якщо ринкова ситуація дозволяла це зробити. Інші посилювалися – коли це було потрібно для збереження стабільності валютного ринку..

Для підтримки фіксованого курсу гривні НБУ впродовж минулого року здійснював значні інтервенції з продажу валюти. Це допомагало балансувати валютний ринок в умовах зменшення виручки експортерів і підвищеного попиту на імпорт, а отже, і стримувати зростання цін. НБУ продавав такі значні обсяги валюти за рахунок накопичених у минулі рокі резервів та допомоги міжнародних партнерів, які у 2022 році надали Україні понад 32 млрд дол. США. Інтервенції НБУ з продажу валюти разом з іншими заходами допоможуть стримувати інфляцію і цього року.

НБУ очікує, що цьогоріч інфляція сповільниться нижче 19%. Крім заходів НБУ, цьому сприятиме і зниження світової інфляції, зокрема стабілізація цін на енергоносії. Інфляцію гальмуватиме й стриманий споживчий попит, адже під час війни українці переглянули свої витрати у бік купівлі найнеобхідніших товарів і послуг. Це певною мірою стримуватиме підприємства від підвищення цін. У наступні роки разом зі зниженням безпекових ризиків і початком відбудови України інфляція сповільниться ще відчутніше – до 10,4% у 2024-му та 6,7% у 2025 році.

Що буде з робочими місцями та зарплатами?

За минулий рік рівень безробіттяСпіввідношення чисельності безробітних до чисельності робочої сили. Робоча сила – це населення у віці від 15 років, яке або працює (є зайнятим), або шукає роботу (є безробітним). Громадяни, які не працюють і не шукають роботу до робочої сили не входять. зріс із 9,8% до 25,8% за оцінками НБУ. Це – результат руйнування підприємств, зниження економічної активності бізнесу в умовах високих ризиків і вимушеної міграції мільйонів українців. Урізання зарплат частиною бізнесів і висока минулорічна інфляція також призвели до падіння реальних доходівДоходи, скориговані на рівень інфляції. українців. Наприкінці 2022 року ринок праці почав відновлюватися, але це відновлення загальмувало після серії масштабних атак росії на енергетичну інфраструктуру.

За прогнозом НБУ, цього року безробіття в Україні залишатиметься високим. Кількість пошукачів роботи перевищуватиме кількість вакансій. Підприємства будуть стриманими з наймом нових працівників. Але бізнес також намагатиметься утримувати наявний штат працівників підвищенням зарплат. Водночас значними залишатимуться й видатки бюджету на соціальну сферу, що певною мірою підтримуватиме вразливі верстви населення, а також безробітних і внутрішньо переміщених осіб.

Ситуація на ринку праці поліпшиться разом із зниженням безпекових ризиків і пожвавленням економіки. Відбудова України потребуватиме залучення більшої кількості працівників. Отже, НБУ очікує, що з 2024 року рівень безробіття почне скорочуватися, а зростання реальних доходів українців прискориться. Доходи населення також збільшуватимуться за рахунок збереження високого рівня бюджетної підтримки, зокрема соціальних видатків. Щоправда, наслідки війни все ще доволі гостро відчуватимуться на ринку праці, зокрема через посилення кваліфікаційних та регіональних диспропорційНевідповідність професійних навичок або місця постійного проживання пошукачів роботи вимогам у вакансіях та місцю розташування працедавця..

Як змінюються ставки за кредитами та депозитами?

Одним з пріоритетів роботи НБУ в умовах високої інфляції є забезпечення захисту гривневих заощаджень громадян від інфляційного знецінення. Збереження довіри до гривні допоможе підтримати стійкість економіки під час війни. Отже, НБУ працює над тим, щоб ставки за гривневими депозитами зростали. Для цього НБУ й надалі утримує облікову ставкуІнструмент, за допомогою якого НБУ впливає на інфляцію через кілька каналів. Одним з них є вплив на банківські ставки, адже за ставками, близькими до облікової ставки, здійснюються операції між банками та НБУ. Тому, коли НБУ підвищив облікову ставку до 25% у червні, банки почали поступово збільшувати ставки за своїми гривневими депозитами. Водночас цей процес не є швидким і для того, щоб стимулювати банки і далі підвищувати депозитні ставки, НБУ зберігає власну облікову ставку незмінною. Ставки за кредитами після підвищення облікової ставки НБУ змінилися не так суттєво, адже банки ще до підвищення облікової ставки у червні 2022-го закладали високі ризики та інфляцію у кредитні ставки. на рівні 25% та вживає додаткових заходів, які спонукають банки підвищувати дохідність за депозитами.

У деяких банків дохідність депозитів вже перебуває в діапазоні 15–20%. Приблизно такий самий рівень дохідності забезпечують зараз і військові облігації урядуЦільові державні боргові цінні папери, призначені для запозичень на ринку з метою фінансування потреб Збройних Сил України та держави в умовах війни. Виплати за такими облігаціями на 100% гарантуються державою та обслуговуються Міністерством. Придбати такі цінні папери сьогодні можна навіть через "Дію"., залежно від строку їхнього погашення. Процес підвищення ставок триває і далі. Вже на початку цього року кілька великих банків оголосили про подальше підвищення відсотків за гривневими вкладами. Отже, у вкладників з’являється більше можливостей захиститися від інфляції.

Звісно, ставки за кредитами для бізнесу і населення також зростають. Це зумовлюється як інфляцією, так і високими ризиками, які беруть на себе банки в умовах війни. Проте, після завершення активної фази війни очікується поступове зниження ставок. Так, облікова ставка, за прогнозом НБУ, буде поступово знижуватися з ІІ кварталу 2024 року. Це разом зі зниженням інфляції та зменшенням ризиків сприятиме здешевленню кредитів і швидшому відновленню економіки після Перемоги.

Документи
Your browser does not support SVGs
Інфляційний звіт, січень 2023 року
Завантажити
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини