Щокварталу Національний банк робить економічний прогноз і публікує його в Інфляційному звіті. Цей документ містить багато корисної інформації про економіку, але призначений він здебільшого для фахівців. Ця сторінка створена для того, щоб кожен громадянин міг легко дізнатися про головні економічні події в Україні, описані в Інфляційному звіті.
Січневий прогноз Національного банку враховує погіршення інформаційного середовища на тлі агресивних дій з боку Росії. Також одним з основних припущень прогнозу є поступова деескалація після проходження піку в першому кварталі 2022 року.
Як почувається економіка?
У 2021 році українська економіка зросла на близько 3% після падіння на 3,8% у 2020 році
Відновленню економіки сприяло кілька чинників:
Відновлення економіки у 2021 році могло бути дещо швидшим, якби не стрімке подорожчання енергоносіїв
Їхні наслідки відчуватимуться і цього року, тому НБУ переглянув прогноз зростання економіки на цей рік з 3,8% до 3,4%.
Надалі економічне зростання поступово пришвидшиться до 4%.
Подальшому відновленню економіки сприятиме як жвавий споживчий попит всередині країни, так і значний попит на продукцію українських виробників у світі. Поступове згасання пандемії завдяки поширенню вакцинації також спростить життя українським підприємствам.
Натомість негативний вплив на економіку мають агресивні дії Росії на кордонах, які лякають бізнес та інвесторів. Утім, їх вплив має згодом вичерпатися.
Що відбувається з цінами?
У 2021 році ціни на товари і послуги зростали швидко майже в усіх країнах. Наприклад, у США інфляція
В Україні інфляція сягнула 10%. Значний вплив на це мав саме загальносвітовий сплеск цін. Так, суттєве подорожчання продовольства у світі позначилося й на цінах для українських споживачів, бо багато продовольчих товарів ми і експортуємо
Крім того, упродовж року суттєво подорожчали енергоносії. Враховуючи те, що ціни на переважну більшість товарів і послуг залежать від вартості газу, нафти, електроенергії, це вплинуло як на ціни в Україні, так і на вартість імпортованих товарів.
Інша причина досить високої інфляції – жвавий споживчий попит, який підтримувало зростання доходів українців. Чим вищий попит – тим вищий стимул у підприємств підіймати ціни. З іншого боку, зростання зарплат – це збільшення витрат для виробників, яке закладається у собівартість
Утім, вже з жовтня 2021 року інфляція в Україні почала сповільнюватися. Цього року цей процес триватиме - вона знизиться до 7,7%. За рахунок чого?
По-перше, очікується поступове зниження цін на світових товарних ринках з високих поточних рівнів, у тому числі на енергоносії та продовольство.
По-друге, рекордні минулорічні врожаї в Україні стримуватимуть зростання цін на продовольство.
По-третє, Національний банк поступово підвищує облікову ставку
Повернення інфляції до цілі Національного банку 5%
Як змінюються ставки за кредитами та депозитами?
НБУ підвищує облікову ставку для стримання інфляції, а ставки банків мають на це реагувати.
Наприкінці року відчутніше зросли ставки за кредитами і депозитами для бізнесу. Ставки за депозитами для домогосподарств також потроху зростають. Приватні банки підвищують їх швидше, ніж державні банки.
Що буде з робочими місцями та зарплатами?
Завдяки пожвавленню економіки українські підприємства охочіше беруть на роботу нових працівників. Українці також активніше шукають роботу, про що свідчить зростання кількості резюме на сайтах працевлаштування.
Утім, поліпшення на ринку праці стримують періодичні спалахи пандемії. До того ж відчуваються певні розбіжності у попиті та пропозиції на ринку праці. Зокрема, бізнесу не вистачає працівників робітничих професій, ІТ, сільського господарства, натомість серед шукачів роботи частіше зустрічаються менеджери, юристи, офісні працівники.
У результаті, рівень безробіття
Водночас доходи громадян після кризи відчутно зросли. Це відбулося не лише через підвищення мінімальної зарплати, пенсій та інших соцвиплат. Українські підприємства підвищували зарплати своїм робітникам завдяки кращим власним фінансовим результатам, через дефіцит окремих спеціалістів та конкуренцію за них з іноземними компаніями.
За оцінками НБУ, середня зарплата українців із вирахуванням інфляції зросла торік приблизно на 10%, а цього року збільшиться ще на понад 6%.
Підписатися на оперативні сповіщення про новини