Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Рада з фінансової стабільності констатує безперебійну роботу ПриватБанку та фінансового сектору, сторони продовжать здійснювати захист інтересів держави у судах

Рада з фінансової стабільності констатує безперебійну роботу ПриватБанку та фінансового сектору, сторони продовжать здійснювати захист інтересів держави у судах

Рада з фінансової стабільності (РФС) сьогодні провела позачергове засідання за участі представників Міжнародного валютного фонду, Світового банку та Європейського банку реконструкції і розвитку. Члени РФС обговорили потенційний вплив на фінансову стабільність рішення суду щодо незаконності націоналізації ПриватБанку та домовилась про подальші дії.

Відкриваючи засідання, Голова Національного банку Яків Смолій нагадав, що позиція Національного банку лишається незмінною: націоналізація ПриватБанку була єдиним правильним рішенням з огляду на вагомість банку для фінансової системи. Це рішення дозволило захистити кошти вкладників, в тому числі малого та середнього бізнесу, і упередити реалізацію ризиків для фінансової стабільності.

Учасники засідання констатували, що після схвалення рішення окружним адміністративним судом Києва про неправомірність виведення неплатоспроможного ПриватБанку з ринку ситуація залишається спокійною та контрольованою. Банк працює у звичайному режимі, повністю і вчасно виконує усі зобов’язання перед клієнтами.

В той же час, відповідне рішення суду створює правову невизначеність, а отже, і потенційні ризики для фінансової стабільності в Україні у майбутньому. Це рішення суду також ускладнює співпрацю із міжнародними фінансовими організаціями, зокрема МВФ, Світовим банком та ЄБРР, а також захист інтересів держави у судових процесах в інших юрисдикціях щодо відшкодування збитків, завданих банку та державі колишніми власниками ПриватБанку. 

З урахуванням зазначених ризиків, учасники Ради вирішили таке:

  • Національний банк продовжить постійно відстежувати стан ПриватБанку та разом з Міністерством фінансів регулярно інформуватиме громадськість та міжнародні фінансові організації про перебіг оскарження рішення суду, можливі наслідки реалізації різних сценаріїв судового процесу у майбутньому.
  • Національний банк, Міністерство фінансів та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб будуть домагатися максимальної відкритості та прозорості процесу оскарження рішення суду, оскільки суспільний інтерес до цього питання переважає необхідність збереження банківської таємниці.
  • Національний банк та Міністерство фінансів опрацюють можливість зняття грифу «банківська таємниця» з інформації, що стосується непрацюючих кредитів (NPLs), а також операцій, що призвели до появи непрацюючих кредитів у державних банках, зокрема, через внесення змін до відповідних законів.
  • Національний банк, Міністерство фінансів та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб оновлять план дій із правового захисту інтересів держави у подальших судових процесах із урахуванням рішення окружного адміністративного суду Києва.

Довідково

Масштаб збитків Приватбанку від кредитування бізнесів, пов’язаних із колишнім власником, перевищують 6% ВВП України у 2016 році, а витрати на порятунок Приватбанку склали понад 155 млрд грн, тобто понад 3 500 грн у розрахунку на кожного жителя України.

Рішення щодо переходу ПриватБанку у власність держави та інші рішення, що супроводжували цей процес, були підготовлені, скоординовані та ухвалені на державному рівні задіяними державними органами у чіткій відповідності до статті 41.1 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (хронологія ухвалення рішень – далі).

Це рішення дозволило захистити понад 20 млн громадян України, які зберігають кошти в цьому банку та користуються його сервісами. Зокрема, 3.2 млн пенсіонерів та 1.6 млн інших соціально незахищених верств населення. Усі вони зберегли повний доступ до своїх рахунків.

Про Раду з фінансової стабільності

Раду з фінансової стабільності створено у березні 2015 року указом Президента України. До її складу входять за посадами Голова Національного банку України, Міністр фінансів України (співголови Ради), Голова НКЦПФР, Голова Нацкомфінпослуг, директор-розпорядник ФГВФО, заступник Голови Національного банку України, заступник Міністра фінансів України

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини