Звичайна версія сайту
Роз’яснення щодо подання банками фінансової звітності на основі таксономії фінансової звітності в єдиному електронному форматі в 2021 році

Роз’яснення щодо подання банками фінансової звітності на основі таксономії фінансової звітності в єдиному електронному форматі в 2021 році

Відповідно до статті 121 Закону України від 05.10.2017 № 2164–VIII "Про внесення змін Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" суб’єкти, що становлять суспільний інтерес, складають та подають фінансову звітність на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі (далі – таксономії звітності UA XBRL МСФЗ).

Запровадження в Україні Центру збору фінансової звітності Системи фінансової звітності дозволить здійснювати прийом, обробку, перевірку та розкриття фінансової звітності, складеної відповідно до таксономії, у єдиному електронному форматі.

Банки як суб’єкти, що становить суспільний інтерес, будуть подавати фінансову звітність в електронному форматі XBRL на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами до центру збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснюється НКЦПФР.

На сьогодні регулятори схвалили Таксономію UA XBRL МСФЗ 2020 року (v1.2) та оприлюднили на сайті frs.gov.ua Системи фінансової звітності. Також Таксономія UA XBRL МСФЗ 2020 року оприлюднена на офіційному сайті НБУ за посиланням на сторінці "Таксономії звітності UA XBRL МСФЗ" 2020 рік та на офіційних сайтах інших регуляторів.

Разом з таксономією UA XBRL МСФЗ 2020 року розміщені файли візуалізації  статей Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 для банків, страхових та інших компаній в форматі Excel, а також додаткові матеріали щодо внесення змін до Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 порівняно з версією 2019 року, а саме:

  • таблиця змін до Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 року порівняно з версією Таксономії UA XBRL МСФЗ 2019 року;
  • шаблони змін до форм та приміток до Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 (для банківських установ), порівняно до попередньої версії Таксономії UA XBRL МСФЗ 2019 року.

Також за вищезазначеним посиланням у віджеті "Інформаційні матеріали та роз’яснення" 14.04.2021 розміщено інформаційне повідомлення, погоджене всіма регуляторами, для ознайомлення.

Інформація про готовність Системи фінансової звітності для прийому звітності, а також готовність ПЗ "Система створення іXBRL звітності" буде розміщена на сайті frs.gov.ua.

Для подання фінансової звітності на основі Таксономії UA XBRL МСФЗ суб’єкти звітування  повинні зареєструватися у центрі збору фінансової звітності та пройти всі етапи реєстрації, а саме:

  • реєстрація суб’єкта звітування (Банк, як суб’єкт звітування, вже зареєстрований та має пересвідчитися в тому, чи внесений він до переліку суб’єктів звітування на порталі ЦЗФЗ «Система фінансової звітності»);
  •  реєстрація користувачів на порталі СФЗ (Суб’єкт звітування повинен забезпечити реєстрацію уповноваженого користувача (довіреної особи), який в подальшому, від імені суб’єкта звітування, може надавати доступ до Порталу Центру збору фінансової звітності (далі – ЦЗФЗ "Система фінансової звітності") іншим користувачам суб’єкта звітування шляхом створення облікових записів нових користувачів та заповнення Корпоративного профілю);
  • створення облікових записів користувачів суб’єкта звітування (після отримання доступу до Порталу ЦЗФЗ "Система фінансової звітності" уповноваженого користувача (довіреної особи) потрібно створити облікові записи інших користувачів, зокрема, підписантів фінансової звітності (керівника, головного бухгалтера, аудитора);
  • створення та надсилання звіту Корпоративного профілю суб’єкта звітування (Регулятор надсилає запит для заповнення звіту Корпоративного профілю із зазначенням кінцевої дати подання такого звіту, після цього на стартовій сторінці кабінету користувача з’являється інформація, що доступний звіт до заповнення. Суб’єкт звітування заповнює запитувану інформацію,  та надсилає регулятору на погодження. Після погодження регулятором Корпоративного профілю процедура реєстрації суб’єкта звітування на Порталі ЦЗФЗ "Система фінансової звітності" завершується).

Тільки при виконанні всіх етапів реєстрації буде надана можливість подавати звітність.  Наголошуємо на необхідності пройти всі етапи реєстрації до 30 квітня 2021 року.

 Враховуючи поточний стан упровадження Системи фінансової звітності, період пандемії COVID-19, численні звернення банківських та небанківських фінансових установ та Асоціацій банківських та небанківських фінансових установ,  09 квітня 2021 року Комітет з управління, створений відповідно до Меморандуму № 102/15 про взаєморозуміння щодо розробки і запровадження системи фінансової звітності від 18 грудня 2017 року, прийняв рішення:

  • протягом 2021 року встановити перехідний (тестовий) період для складання та подання звітності на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі;
  • строк подання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за 2020 рік, проміжної звітності за I квартал 2021 року, перше півріччя 2021 року та дев’ять місяців 2021 року на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі встановити до 31.12.2021;
  • увести мораторій на застосування штрафних санкцій за порушення строків подання фінансової звітності на основі таксономії фінансової звітності  за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі протягом 2021 року.

Відповідно до Протокольного рішення Комітету з управлінняСФЗ Національний банку України підготував проєкт постанови Правління Національного банку України «Про окремі питання щодо складання та подання фінансової звітності на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами  в єдиному електронному форматі», який проходить процедуру затвердження.

Звертаємо увагу, що річну фінансову звітність та консолідовану  річну фінансову звітність разом із аудиторським звітом за 2020 рік та проміжну фінансову звітність за 2021 рік, складену відповідно до Інструкції про складання та оприлюднення фінансової звітності, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 жовтня 2011 року № 373, банк подає до Департаменту банківського нагляду на паперових носіях та оприлюднює на вебсайті банку до 30 квітня 2021 року.

Документи
Your browser does not support SVGs
Таблиця змін до Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 року порівняно з версією Таксономії UA XBRL МСФЗ 2019 року
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Шаблони змін до форм та приміток до Таксономії UA XBRL МСФЗ 2020 (для банківських установ), порівняно до попередньої версії Таксономії UA XBRL МСФЗ 2019 року
Завантажити
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини