Національний банк України прийняв рішення розширити обсяг ліцензії на здійснення діяльності із прямого страхування та вхідного перестрахування одному страховику, а трьом страховикам та одній кредитній спілці анулював ліцензії на здійснення діяльності та виключив їх з Державного реєстру фінансових установ (далі – ДРФУ).
Щодо розширення обсягу ліцензії
На підставі власної заяви ТОВАРИСТВУ З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “СТРАХОВА КОМПАНІЯ "АРКС ЛАЙФ" (ЄДРПОУ 35692536) (далі – ТДВ "СК "АРКС ЛАЙФ") надано погодження розширення обсягу ліцензії на здійснення діяльності із прямого страхування та вхідного перестрахування за класами страхування:
- 1 – страхування від нещасного випадку (у тому числі на випадок виробничої травми та професійного захворювання);
- 2 – страхування на випадок хвороби (у тому числі медичне страхування).
Відповідно до звітності ТДВ "СК "АРКС ЛАЙФ" за перше півріччя 2024 року страховий портфель компанії майже повністю формується з ризикового страхування (банкострахування). Обсяг страхових премій в зазначеному періоді становив 168 246 тис. грн, страхові резерви – 63 250 тис. грн. За перше півріччя 2024 року страховик сплатив страхові відшкодування в обсязі 31 533 тис. грн. Частка компанії за обсягом сформованих страхових резервів на ринку страхування життя становить 0,5%.
Щодо анулювання ліцензій страховикам
Анульовано ліцензії на здійснення діяльності із страхування трьом компаніям та виключення з ДРФУ на підставі їх заяв у зв’язку із завершенням процедури виходу з ринку:
- ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ "СТРАХОВЕ ТОВАРИСТВО “ГАРАНТІЯ" (ЄДРПОУ 14229456) (далі – ПРАТ "СТ "ГАРАНТІЯ");
- ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ "СТРАХОВА КОМПАНІЯ “ГРАНДВІС", (ЄДРПОУ 22821660) (далі – ПрАТ СК "ГРАНДВІС");
- ТОВАРИСТВУ З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "НІКО СТРАХУВАННЯ" (ЄДРПОУ 33831166) (далі – ТДВ "НІКО СТРАХУВАННЯ").
Нагадаємо, що 19 липня 2024 року Національний банк надав ПРАТ "СТ "ГАРАНТІЯ" попередній висновок про погодження проєкту плану виходу з ринку шляхом передачі страхового портфеля АТ "СГ "ТАС" (приватне). 06 вересня 2024 року ПРАТ "СТ "ГАРАНТІЯ" було надано дозвіл на вихід з ринку шляхом передачі страхового портфеля та погодження плану виходу з ринку шляхом передачі страхового портфеля АТ "СГ "ТАС" (приватне).
Також Національний банк надав дозвіл на вихід з ринку шляхом виконання страхового портфеля та план виходу з ринку шляхом виконання страхового портфеля:
- 28 червня 2024 року ТДВ "НІКО СТРАХУВАННЯ";
- 14 серпня 2024 року ПрАТ СК "ГРАНДВІС".
Щодо анулювання ліцензії кредитній спілці
Національний банк, керуючись особливим порядком під час дії воєнного стану, на підставі заяви КОРЮКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ КРЕДИТНОЇ СПІЛКИ "КОРЮКІВСЬКА" (ЄДРПОУ 25975760) анулював їй ліцензію на здійснення діяльності кредитної спілки та виключив з ДРФУ.
Кредитна спілка мала ліцензію на здійснення діяльності з правом надання коштів та банківських металів у кредит і залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню. Обсяг активів спілки станом на 01 вересня 2024 року становив 1875,43 тис. грн (0,14% від загального обсягу ринку кредитних спілок станом на зазначену дату), зобов’язань – 472,73 тис. грн (0,06% від загального обсягу ринку кредитних спілок станом на зазначену дату).
Такі рішення Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг ухвалив 11 жовтня 2024 року.
Процедура виходу з ринку страховика встановлена Положенням про добровільний вихід з ринку страховика та передачу страховиком страхового портфеля, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 25.12.2023 № 184 (зі змінами).
Кредитні спілки, які не мають зобов’язань за договорами про залучення внесків (вкладів / депозитів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, під час дії воєнного стану мають право звернутися до Національного банку із заявою про анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ.
Особливий порядок анулювання ліцензії на здійснення діяльності кредитної спілки та виключення кредитної спілки з Державного реєстру фінансових установ передбачений у пунктах 203–209 постанови Правління Національного банку України від 06.03.2022 № 39 "Про врегулювання діяльності учасників ринку небанківських фінансових послуг, небанківських фінансових груп, учасників платіжного ринку, колекторських компаній та юридичних осіб, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації" (зі змінами).