Звичайна версія сайту

Тарифна політика НБУ стосовно СЕП оновлюється відповідно до потреб клієнтів

Національний банк України продовжує модернізацію системи електронних платежів (далі – СЕП). З квітня 2020 року запланований перехід СЕП на розширений регламент роботи у форматі 23/7 (згодом – на 24/7). У зв’язку з цим та з метою подальшого розвитку системи Національний банк України змінює тарифну політику відносно  СЕП.

СЕП – державна системно важлива система міжбанківських переказів України. Тарифи СЕП наразі є найнижчими в світі для подібних систем. Національний банк, зважаючи на важливість розрахунків через СЕП для економіки України, не переглядав цих тарифів з 2006 року.

"Ми змінюємо не просто розміри тарифів, але й філософію їх формування, - розповів директор департаменту інформаційних технологій Національного банку Володимир Нагорнюк. - Якщо cьогодні учасник СЕП сплачує за шість окремих послуг і його загальні затрати головним чином залежать від часу оброблення платежу банком, то нова тарифна політика стане для клієнтів СЕП значно простішою, а вартість послуги залежатиме від обсягу переказів, що необхідно здійснити клієнтові".

У наступному році Національний банк:

  • скасує щомісячну плату за супроводження програмного забезпечення АРМ-НБУ, за обслуговування опосередкованих учасників СЕП, за підключення до СЕП, застосування часових інтервалів та відповідних їм корегувальних коефіцієнтів за оброблення електронних розрахункових документів, згідно з якими оплата становить 0,35 грн – з 9.00 до 16.00; 0,51 грн – з 16.00 до 19.00; 1,02 грн - після 19.00;
  • упровадить тарифи лише на дві послуги:
  1. абонентське обслуговування замовника в СЕП:
  • банків – 4 100 грн, з ПДВ щомісячно;
  • установ Державної казначейської служби України (ДКСУ) – 2 050 грн, з ПДВ щомісячно;
  1. оброблення електронних розрахункових документів та електронних розрахункових повідомлень замовника в СЕП, що залежатиме від суми платежу:
  • від 0 до 5 000,00 грн – 0,35 грн, без ПДВ;
  • від 5 000,01 до 100 000,00 грн – 1,20 грн без ПДВ;
  • від 100 000,01 грн – 10 грн, без ПДВ;
  • для установ ДКСУ – безплатно.

Володимир Нагорнюк пояснив, що для переважної більшості клієнтів виконання платежів через СЕП фактично не здорожчає. Оскільки платежі в СЕП на суму до 5 000 грн становлять понад 75 % від обсягу всіх платежів, то для ¾ усіх платежів тариф не зміниться.

Нові тарифи на послуги СЕП Національний банк впровадить із 24 березня 2020 року відповідно до постанови Правління Національного банку України від 27 грудня 2019 року № 160.

 

Довідково

СЕП є державною системою міжбанківських розрахунків України, що забезпечує проведення переказу коштів через кореспондентські рахунки її учасників, відкриті у Національному банку України, із застосуванням електронних засобів приймання, оброблення, передавання та захисту інформації.

Сьогодні СЕП − єдина системно важлива платіжна система в Україні, яка успішно та повністю задовольняє потреби вітчизняної банківської системи в міжбанківських переказах у національній валюті, надійно і стабільно виконує свої  функції.

Станом на 01.12.2019 року учасниками СЕП є 81 банк України та 21 установа Державної казначейської служби України.

Через СЕП здійснюється 97% міжбанківських переказів у національній валюті в межах України.

У структурі платежів СЕП 91 % за кількістю та 46 % за сумою становлять клієнтські платежі. При цьому 96 % загальної кількості платежів складають платежі на суму до 100 тис. грн.

У середньостроковій перспективі планується впровадження міжнародного стандарту ISO 20022 для внутрішньоукраїнських платежів у національній валюті та для інтеграції з європейськими та міжнародними платіжними інфраструктурами, директивами та стандартами; перехід на режим цілодобової роботи 24/7 системи та запровадження миттєвих платежів; розвиток та впровадження нових функціональних можливостей. Також плани регулятора стосуються оновлення системи криптографічного захисту, розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень, розроблення детальної звітності щодо структури платежів в СЕП.

Теги
Документи
Your browser does not support SVGs
Формування тарифів СЕП
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Комісія СЕП
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Дорожня карта платежу СЕП
Завантажити
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини