Перейти до вмісту
У березні платіжний баланс зведено з незначним дефіцитом

У березні платіжний баланс зведено з незначним дефіцитом

У березні 2018 року дефіцит поточного рахунку становив 763 млн дол. США. Його формування було насамперед пов’язане із плановими виплатами з обслуговування державного боргу. З початку року дефіцит поточного рахунку становив 603 млн дол. США (у січні-лютому минулого року він становив 357 млн дол. США).

Обсяги експорту в березні становили 3.7 млрд дол. США та скоротились на 4,1% у річному вимірі (далі – р/р). Динаміка експорту була зумовлена:

  • зниженням вартісних обсяги експорту продовольчих товарів (на 16,2% р/р) з огляду на нижчий врожай сільськогосподарських культур 2017 року порівняно з попереднім роком;
  • погіршенням динаміки експорту інших продовольчих товарів, зокрема через ускладнення транспортних перевезень та несприятливу зовнішню цінову кон’юнктуру;
  • сповільнення зростання експорту металургійної продукції (до 14,2% р/р) попри високі експортні ціни. Це, серед інших чинників, відображало збільшення в структурі експорту частки більш дешевого чавуну. Зменшився й експорт залізних руд (на 9,3% р/р).

У той же час, на відміну від експорту товарів тривало зростання експорту послуг. Темпи зростання прискорилися (до 13,3% р/р) завдяки збільшенню експорту послуг трубопровідного транспорту та ІТ-послуг.

Загалом за перші три місяці 2018 року експорт товарів та послуг зріс на 9,3% р/р до 13,8 млрд дол. США.

Обсяги імпорту товарів у березні становили 4,4 млрд дол. США. Зростання імпорту товарів істотно сповільнилося (до 0.7% р/р) за рахунок:

  • зниження закупівель продукції машинобудування. Так, суттєво скоротилися обсяги імпорту техніки сільськогосподарського призначення,(на 28,9% р/р) та легкових автомобілів (на 9,4% р/р);
  • сповільненння зростання імпорту продукції хімічної промисловості (до 5,7% р/р), зокрема через зменшення обсягів закупівель фармацевтичної продукції.

Також сповільнилося зростання імпорту послуг (до 3,8% р/р).

В цілому в січні-березні імпорт товарів та послуг зріс на 10,8% р/р до 15,5 млрд дол. США.

У березні чистий приплив капіталу за фінансовим рахунком досяг 686 млн дол США. Його зростання було забезпечене операціями приватного сектору.

Так, чисті зовнішні зобов’язання банківського сектору зросли на 231 млн дол. США, зокрема унаслідок успішного розміщення Укрексімбанком єврооблігацій, деномінованих у гривні. Приплив коштів до реального сектору (452 млн дол. США) був забезепечений переважно зростанням чистої заборгованості за торговими кредитами (на 304 млн дол. США).

У березні дещо зросли обсяги готівкової валюти поза банками – на 70 млн дол. США, хоча з початку року навпаки, її обсяг скоротився на 96 млн дол. США

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій у березні становив 105 млн дол. США і переважно був спрямований до реального сектору. У цілому за перший квартал приплив становив 296 млн дол. США.

У цілому за січень‒березень 2018 року чистий приплив коштів за фінансовим рахунком становив 329 млн дол. США, що майже на 100 млн дол. США перевищує минулорічний показник.

У березні зведений платіжний баланс сформовано з незначним дефіцитом на рівні 75 млн дол. США. За підсумками трьох місяців його від’ємне сальдо становило 272 млн. дол. США

Унаслідок незначного дефіциту зведеного платіжного балансу та виплат за кредитами МВФ міжнародні резерви станом на початок квітня незначно скоротилися до 18,2 млрд дол. США або 3,3 місяця імпорту майбутнього періоду.

З оновленими даними за підсумками березня 2018 року можна ознайомитися в розділі Статистика зовнішнього сектору.

Детальніше про стан платіжного балансу читайте в "Макроекономічному та монетарному огляді" (квітень 2018 року), опублікованого 27 квітня 2018 року.

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини