За підсумками жовтня 2017 року грошова маса майже не змінилася і становила 1125,3 млрд грн. Незначне зростання (на 0.1% м/м) було зумовлено зростанням обсягу готівкових коштів в обігу поза банками та залишків за депозитами у національній валюті. Про це свідчать попередні дані "Грошово-кредитної статистики" за жовтень 2017 року.
У жовтні п’ятий місяць поспіль банки продовжували нарощувати кредитування у національній валюті. За місяць залишки за кредитами у гривні збільшилися на 0,9% порівняно з вереснем – до 548,2 млрд грн. Позитивна динаміка забезпечена приростом залишків не лише за кредитами, наданими населенню, а й за кредитами корпоративному сектору, кредитування якого пожвавилося у ІІІ кварталі цього року. Портфель кредитів бізнесу й домогосподарствам зріс на 0,4% м/м та 3,0% м/м відповідно.
Також зросли залишки за кредитами, наданими в іноземній валюті, - до в 16,4 млрд дол. США еквіваленті. Цьому сприяв приріст залишків за кредитами, наданими бізнесу – на 1,8% м/м. Водночас, залишки за кредитами, виданими населенню, продовжували скорочуватися – на 1,2% м/м.
Нагадаємо, Національний банк очікує, що за умови відсутності значних негативних шоків фінустанови пришвидшать кредитування бізнесу та активніше видаватимуть кредити населенню.
Депозитний портфель банків в гривні за підсумками жовтня незначно збільшився (на 0,3% порівняно з попереднім місяцем) до 448,7 млрд грн. Його зростання відбулося за рахунок припливу коштів корпоративного сектору (на 0,7%), в той час як депозитні вклади населення залишилися практично на рівні попереднього місяця.
Залишки за депозитами банків в іноземній валюті (у доларовому еквіваленті) після незначного зростання у вересні скоротилися у жовтні на 1,8% до 13,6 млрд. дол. США. Це пов’язано насамперед зі скороченням залишків за депозитами бізнесу на 4,5% м/м.
У жовтні вартість банківських кредитів у національній валюті дещо зросла. Для корпоративних позичальників – на 0,3 в.п. до 14,2%, так і для населення – на 0,1 в.п. до 28,9%. За підсумками місяця їх вартість для бізнесу становила, для домашніх господарств – на 1,3 в.п. Натомість вартість нових кредитів в іноземній валюті для бізнесу скоротилася на 0,5 в. п.
Вартість банківських депозитних продуктів, як для населення, так і для бізнесу у жовтні залишилася практично без змін. Зокрема, за підсумками жовтня за вкладами фізичних осіб у гривні становила 10,7% проти 10,6% у вересні, за вкладами бізнесу – зберіглася на рівні 8,1%. Аналогічні тенденції демонструвала вартість і депозитів в іноземній валюті.
Детальніше про основні тенденції грошово-кредитного ринку у жовтні 2017 року читайте наприкінці місяця у "Макроекономічному та монетарному огляді" (листопад 2017).
Про тенденції у банківському секторі за перші 9 місяців 2017 року читайте в п’ятому квартальному "Огляді банківського сектору", опублікованому 09 листопада 2017 року.