Перейти до вмісту

У Національному банку обговорили підходи до оцінювання та роль рівноважної процентної ставки

Минулого тижня у Національному банку України відбувся черговий відкритий дослідницький семінар, участь у роботі якого взяли науковці Національного банку, провідні українські вчені-економісти, експерти та молоді дослідники.

Спікером семінару виступив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України Сергій Ніколайчук. Він презентував аудиторії результати наукового дослідження на тему "Рівноважна реальна процентна ставка у випадку малої відкритої економіки: застосування для України" (Equilibrium Real Interest Rate in the Case of Small Open Economy: Application for Ukraine). Співавторами дослідження виступили начальник управління монетарної політики Володимир Лепушинський та головний економіст відділу моделювання Антон Груй.

У дослідженні автори вивчають реальну рівноважну (нейтральну) процентну ставку, яка є процентною ставкою, що мала б спостерігатися в економіці за перебування її в стані рівноваги: інфляція на рівні цілі, ВВП та зайнятість на потенційному рівні.

В умовах реалізації Національним банком монетарної політики на засадах інфляційного таргетування облікова (ключова) ставка почала відігравати роль основного монетарного інструменту. Одночасно, визначення реальної рівноважної ставки має важливе значення для аналізу монетарних умов. Якщо реальна ключова процентна ставка вища або нижча за реальну нейтральну, то монетарна політика, яку проводить центральний банк, вважається відповідно жорсткою або м’якою. Рівноважна процентна ставка має важливе значення для монетарної політики також тому, що є однією зі змінних, що входять до правила Тейлора.

Тема вимірювання реальних рівноважних процентних ставок привернула широку увагу дослідників, зі значним акцентом на розвинених економіках, де низькі процентні ставки не змогли надати необхідного економічного стимулу. Дослідження вказують, що причина цього − суттєве зниження, навіть до негативних рівнів, рівноважних процентних ставок. Натомість у представленій роботі автори розширили межі існуючих досліджень шляхом вивчення рівноважної процентної ставки в умовах малої відкритої економіки.

Сергій Ніколайчук зауважив, що реальна рівноважна процентна ставка визначається при взаємодії попиту на інвестиції та пропозиції заощаджень. Особливість малої відкритої економіки полягає у тому, що пропозиція заощаджень визначається за її межами – на світових ринках. Тобто значною мірою залежить від зовнішніх умов. Водночас, ключовими внутрішніми факторами є премія за суверенний ризик та очікувані зміни реального обмінного курсу. У дослідженні приділяється особлива увага прогнозу цих факторів у середньостроковому періоді.

Автори вибудували власну методологію навколо рівняння непокритого паритету процентних ставок, а всі розрахунки здійснені за допомогою Квартальної прогнозної моделі Національного банку України. У презентованому дослідженні проведені оцінки історичного часового ряду для економіки України з 2005 року. "Упродовж цього періоду реальна рівноважна ставка була достатньо мінливою, але в останні роки поступово знижується на тлі зниження премії за суверенний ризик та тренду до посилення реального обмінного курсу. Очікується, що у середньостроковій перспективі вона досягне рівня 1% річних", − зазначив Сергій Ніколайчук.

Також спікер наголосив, що історично монетарна політика Національного банку України була загалом м’якою в результаті фіксованого обмінного курсу та фіскального домінування. Відповідно реальні процентні ставки були нижчими за рівноважну. Натомість, упродовж останніх двох років монетарна політика Національного банку була достатньо жорсткою, що створило необхідні умови для зниження інфляції та покращення інфляційних очікувань.

З презентацією можна ознайомитися за посиланням.

Відеозапис семінару можна переглянути за посиланням.

Для участі в семінарах запрошуємо потенційних доповідачів із презентаціями результатів своїх досліджень. Матеріали (презентацію та/або статтю, резюме автора та бажану дату проведення презентації) надсилайте до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу на е-пошту: [email protected].

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини