Національний банк розширив перелік активів, до яких під час розрахунку нормативів достатності капіталу застосовується вага ризику 0%. Наразі до цієї категорії віднесено усі вимоги банку до центральних органів виконавчої влади України в національній валюті.
Крім того, надано можливість під час розрахунку нормативів кредитного ризику (Н7, Н8) не враховувати вимоги банку до центральних органів виконавчої влади України як в національній, так і в іноземній валюті.
Такі зміни відповідають положенням європейського законодавства щодо оцінки суверенних боргів.
Також передбачено право банку під час розрахунку нормативу короткострокової ліквідності (Н6):
- ураховувати необтяжені боргові цінні папери центральних органів виконавчої влади України, що рефінансуються Національним банком, без урахування строку їх погашення;
- включати зобов’язання перед Національним банком після зменшення на надане за ними забезпечення.
Водночас Національний банк дозволив не зменшувати розмір регулятивного капіталу на нараховані доходи, що виникли в банку-покупця під час придбання облігацій внутрішньої державної позики на вторинному ринку, оскільки такі доходи не є доходами цього банку та відповідно не мали впливу на розмір його регулятивного капіталу.
Зазначені зміни затверджені постановою Правління Національного банку України від 19 квітня 2021 року № 32 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні” та набирають чинності з 20 травня 2021 року.