Перейти до вмісту
Верховна Рада схвалила відставку Голови Національного банку Якова Смолія

Верховна Рада схвалила відставку Голови Національного банку Якова Смолія

Сьогодні Верховна Рада схвалила подану Президентом постанову про звільнення з посади Голови Національного банку України Якова Смолія, який подав заяву про відставку 1 липня 2020 року через систематичний політичний тиск. За його відставку проголосувало 286 народних депутатів.

"Я прийняв важке, але необхідне рішення піти у відставку, оскільки протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Тиск з метою ухвалення рішень, які не є економічно обґрунтованими, які фокусуються на короткострокових простих «перемогах» і можуть дорого коштувати українській економіці та українцям у більш тривалій перспективі", - пояснив причини подання у відставку за власним бажанням Яків Смолій у доповіді парламентарям.

"Як Голова Національного банку я понад два роки стою на сторожі інституційної спроможності центробанку. Разом із членами Правління ми є щитом, що захищає нашу технократичну та аполітичну інституцію від впливів політикуму. І цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати». Тиск через суди. Проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів Правління. Інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні. Необґрунтовані політичні оцінки політики НБУ та безпосередньо моєї діяльності як очільника  інституції. Використання Ради НБУ для створення корпоративного конфлікту всередині інституції. Усе це елементи одного ланцюга", - переконаний Яків Смолій.

"Чи означає моя відставка, що незалежність НБУ вдалося зламати? Ні! Це – протест. Це – сигнал. Це – попередження. Це – червона лінія. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні. Наразі команда Правління та кілька тисяч висококласних професіоналів залишаються працювати в НБУ, щоб зберегти макроекономічну та фінансову стабільність, інституційну спроможність центрального банку. Однак вкрай важливо, щоб їх роботі припинили заважати, щоб Президент, Уряд та політики нарешті налагодили ефективну взаємодію з центральним банком", - наголосив Яків Смолій.

Яків Смолій був призначений Головою Національного банку 15 березня 2018 року. За час його каденції на чолі Національного банку:

  • інфляція увійшла на однознакову територію, досягла цілі 5% +/- 1 в.п. і тримається на низькому рівні;
  • облікову ставку НБУ вперше за історію незалежної України було знижено до позначки 6%;
  • забезпечено ефективну політику гнучкого курсоутворення та модернізовано інфраструктуру фінансового ринку;
  • розпочато масштабну валютну лібералізацію;
  • міжнародні резерви сягнули восьмирічного максимуму.

Сьогодні банківська система здорова, високоліквідна і прибуткова. З листопада 2018 року не було виведено жодного банку з ринку, а довіра до банківського сектору відновлюється. Більш того, зараз, в період кризи, банківська система є форпостом фінансової стабільності завдяки зробленому з початку 2018 року:

  • банки адекватно капіталізовані і постійно проходять стрес тести;
  • запроваджено макропруденційну політику для забезпечення банківської системи;
  • запроваджено ризик-орієнтований нагляд за банками;
  • запроваджено європейські банківські нормативи;
  • посилено фінансовий моніторинг;
  • законодавче удосконалено процедуру ліквідації банків та унеможливлено реанімацію «зомбі»-банків;
  • завершено процес розкриття всіх власників банків;
  • підвищено якість корпоративного управління в банках;
  • запроваджено захист прав споживачів фінансових послуг.

За ці два роки Національний банк оптимізував банкнотно-монетний ряд, забезпечив зростання частки безготівкових операцій до 55% і повноцінний запуск Bank ID НБУ, завершив перехід на IBAN та роботу СЕП у режимі 23/7, а також став регулятором небанківського фінансового ринку.

Водночас Національний банк не припиняв розвиватися як інституція, і в результаті було:

  • удосконалено стратегічне планування діяльності НБУ (започатковано оприлюднення Стратегії НБУ, Планів дій НБУ, звітування за результатами);
  • забезпечено зростання довіри до НБУ;
  • створено Стратегію комунікацій та системи управління комунікаціями НБУ;
  • розбудовано професійний діалог зі стейкхолдерами: партнерами та клієнтами;
  • НБУ став кращим роботодавцем фінансового ринку;
  • НБУ був визнаний найбільш прозорим центробанком у світі в 2019 році (Central Banking Awards);
  • Голова НБУ був визнаний кращим Центральний банкір в Центральній і Східній Європі в 2019 році (нагорода видання GlobalMarkets).

 "Я залишаю Національний банк цілісною інституцією зі стратегічним баченням, налагодженими процесами, сильною професійною командою, гідною репутацією серед провідних центробанків світу та міжнародної спільноти. Я йду з високо піднятою головою. Залишаю НБУ під вашу відповідальність", - підсумував свій виступ в Верховній Раді та понад два роки головування Яків Смолій.

Довідково

Відповідно до Закону України "Про Національний банк України", з даного моменту виконувати обов'язки Голови Національного банку буде перший заступник Голови Катерина Рожкова.

 

Теги:

Теги:

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини