Верховний Суд 20 листопада 2018 року задовольнив заяву Національного банку України про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 року у справі за позовом акціонера банку АТ КБ «ТК Кредит» - ТОВ "Торговий дім "Еко-вугілля України" до НБУ.
Верховний Суд скасував дану постанову та залишив в силі рішення судів попередніх інстанції, якими у задоволенні позову ТОВ "Торговий дім "Еко-вугілля України" було відмовлено повністю.
Суд найвищої інстанції поставив крапку у тривалій судовій тяганині, яка розпочалася ще 2016 року в Донецькому окружному адміністративному суді. Тоді акціонер КБ «ТК Кредит» у своєму позові до Національного банку та ФГВФО просив суд визнати протиправними рішення про виведення банку з ринку та змусити регулятора відновити його діяльність.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2016 року у задоволенні позову компанії ТОВ "Торговий дім "Еко-вугілля України" було відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2016 року апеляційну скаргу акціонера банку «ТК Кредит» було залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду – без змін.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій позивач оскаржив вже в касаційному порядку. Постановою Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 касаційну скаргу акціонера банку «ТК Кредит» було задоволено повністю, зокрема скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанцій, а позовну заяву задоволено повністю.
Не погодившись з постановою Вищого адміністративного суду, Національний банк у липні 2017 року подав заяву до Верховного Суду України про її перегляд у зв’язку з неоднаковим застосуванням судами касаційної інстанції тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах (в попередній редакції Кодексу адміністративного судочинства України).
Нагадаємо, «ТК Кредит» став першим банком, виведеним з ринку за непрозору структуру власності. Рішення про визнання його неплатоспроможним правління Національного банку ухвалило 9 лютого 2016 року. З середини 2014 року Національний банк неодноразово звертав увагу банку на невідповідність структури його власності вимогам щодо її прозорості. Однак банк ігнорував вимоги регулятора та не подавав запитуваних документів. Власники банку не вжили необхідних дій для приведення своєї структури власності у відповідність до вимог законодавства.
Усі рішення Національного банку про виведення банків з ринку за непрозору структуру власності є чинними, а ті з них, які піддавалися судовому контролю, – підтверджені Верховним Судом.