Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Виступ Голови Національного банку Кирила Шевченка під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

Виступ Голови Національного банку Кирила Шевченка під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

Доброго дня, шановні колеги!

Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку ухвалило рішення залишити облікову ставку без змін на рівні 6% річних. Збереження м’якої монетарної політики підтримає економічне відновлення в умовах помірної інфляції та високої невизначеності щодо подальшого перебігу пандемії в Україні та світі.

Якою була динаміка цін останні місяці?

У липні–серпні інфляція була нижчою цільового діапазону 5%+/-1 відсотковий пункт.

Динаміка базової інфляції була стриманою. Ми спостерігали пожвавлення споживчого попиту, а також подорожчання палива з огляду на відповідні тенденції світових ринків. Однак вплив цих чинників був врівноважений сезонною корекцією цін на сирі продукти харчування.

Як будуть зростати ціни надалі?

Подальша динаміка інфляції залежатиме від темпів економічного відновлення.

Показники імпорту, роздрібного товарообігу, витрат громадян на внутрішній туризм, нерухомість та автівки свідчать про подальше відновлення споживчого попиту. Воно, ймовірно, триватиме й найближчими місяцями.

М’яка монетарна політика Національного банку та фіскальні стимули уряду для економіки, зокрема зміна соціальних стандартів, підтримають цей тренд.

Водночас поступове одужання світової економіки від коронакризи і надалі буде штовхати ціни на енергоресурси вгору.

Вагомий внесок в загальний показник інфляції також матиме статистичний ефект низької бази порівняння, сформованої в останні місяці минулого року.

Усе це створює ґрунт для входження інфляції у цільовий діапазон до кінця року.

Які ще фактори враховані у рішенні щодо облікової ставки?

Основним припущенням, яке Правління бере до уваги, залишається продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

Співпраця з Фондом є важливою не тільки з точки зору фінансування дефіциту державного бюджету. Вона також є запорукою підтримки з боку інших міжнародних партнерів та інвесторів. Кошти від них будуть спрямовуватися на фінансування протиепідемічних заходів. Також вони підуть на інфраструктурні проєкти, які пожвавлять усе ще слабку інвестиційну активність.

Ключовим ризиком для макрофінансової стабільності, як і раніше, є триваліший термін та поглиблення пандемії коронавірусу. І як наслідок – ризик посилення карантинних заходів.

Збільшення рівня захворюваності на коронавірус в Україні упродовж останніх місяців не вплинуло на темпи відновлення економічної активності. Утім, нова хвиля COVID-19 може стримати споживчий попит. В такому разі це загальмує пожвавлення в секторах, які орієнтовані на внутрішній ринок, насамперед у секторі послуг.

Актуальними залишаються також інші ризики:

  • негативний вплив судових рішень на макрофінансову стабільність;
  • ескалація військового конфлікту на сході країни чи її кордонах;
  • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату та ризик посилення протекціонізму в світі.

З огляду на зазначений баланс ризиків та стійкий тренд відновлення споживчого попиту Правління Національного банку вирішило зберегти облікову ставку на рівні  6%.

Чи надасть таке рішення підтримку економіці в умовах світової кризи?

Наша відповідь – так. Утримання ключової ставки на рівні нижче нейтрального свідчить про стимулюючий характер монетарної політики. Воно залишає простір для подальшого зниження відсоткових ставок в економіці. Попередні зниження облікової ставки продовжують відображатися у динаміці ринкових ставок. Так, вартість державних залучень у національній валюті і ставки за гривневими депозитами вже перебувають на рекордно низьких рівнях. Триває також здешевлення кредитних ресурсів.

До того ж, ми вживаємо інші заходи для підтримки економіки. Зокрема, Національний банк активізував нормотворчу діяльність, спрямовану на спрощення умов для розвитку кредитування. Також ведеться активна робота зі зниження частки поганих кредитів у банківській системі. Попитом у банків користуються наші нові інструменти – довгострокове рефінансування та процентні свопи. Вони збільшують довгий ресурс банків і знижують їх ризики. У комплексі всі ці заходи підтримують тренд на здешевлення кредитів для бізнесу і населення.

Якою ми бачимо подальшу монетарну політику?

Монетарна політика Національного банку буде залежати насамперед від розвитку ситуації з поширенням COVID-19.

У поточній ситуації облікова ставка на рівні 6% забезпечує спрямована на забезпечення балансу між досягненням помірної інфляції та стимулюванням економіки.

Однак, якщо негативний вплив коронавірусу на внутрішній попит та ділову активність посилиться, Національний банк буде готовий надати економіці додатковий імпульс для пожвавлення.

Натомість, на ймовірне посилення інфляційних ризиків у 2021 році Національний банк може вдатися до підвищення облікової ставки.

Дякую за увагу!

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини