Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час прес-брифінгу щодо рішень з монетарної політики

Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час прес-брифінгу щодо рішень з монетарної політики

Доброго дня, шановні колеги!

Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку України прийняло рішення залишити облікову ставку на рівні 18% річних.

Ми вважаємо, що жорсткі монетарні умови залишаються важливою передумовою для подальшого поступового сповільнення інфляції до цілі 5% у 2020 році.

Які тенденції демонструвала інфляція з часу попереднього рішення?

У перші місяці 2019 року інфляція продовжувала уповільнюватися, фактично дотримуючись траєкторії, яку Національний банк прогнозував в Інфляційному звіті (січень 2019 року). На кінець лютого вона знизилася до 8,8%, базова інфляція – до 7,8% у річному вимірі. Це свідчить, що фундаментальний інфляційний тиск, як і очікувалося, послаблюється.

Уповільненню інфляції сприяла жорстка монетарна політика Національного банку. Зокрема, вона стала однією з причин зміцнення обмінного курсу гривні. Зміцнення національної валюти зумовлювали також такі чинники:

  • сприятлива зовнішня цінова кон’юнктура для товарів українського експорту, зокрема аграрної і металургійної продукції, і стабільні надходження експортної виручки;
  • наближення строків сплати річних податків до державного бюджету, що стимулює бізнес активніше продавати іноземну валюту;
  • слабке зростання імпорту товарів і низькі обсяги репатріації дивідендів в інвалюті за кордон;
  • чистий продаж валюти населенням.

Переважання пропозиції валюти над попитом на неї на міжбанківському ринку дало Національному банку змогу купувати валюту для поповнення міжнародних резервів, не впливаючи на напрямок руху курсу під дією ринкових чинників. Від початку року чиста купівля валюти Національним банком становить 625 млн дол. США. Сприятлива ситуація на валютному ринку також уможливила утримання міжнародних резервів на рівні вищому за 20 млрд дол. США, попри значні обсяги погашень за державним боргом.

Зміцнення курсу позначилося на цінах імпортованих товарів і товарів зі значною імпортною складовою.

Крім того, послідовність монетарної політики, спрямованої на зниження інфляції, разом із ситуацією на валютному ринку сприяли поступовому покращенню інфляційних очікувань. Це призводить до підвищення процентних ставок у реальному вимірі  і відповідно забезпечує жорсткі монетарні умови, необхідні для зниження інфляції.

Якою ж буде динаміка інфляції надалі?

Згідно із січневим прогнозом інфляція знизиться до 6,3% у 2019 року і повернеться до цільового діапазону 5% +/- 1 в.п. на початку наступного року.

Цей прогноз є актуальним навіть з урахуванням появи нової інформації з часу попереднього засідання Правління з монетарної політики.

З одного боку, на найближчі місяці заплановані підвищення соціальних виплат і монетизація субсидій для оплати житлово-комунальних послуг.

Хоча ефекти цих окремих факторів є незначними, сукупно їх вплив може бути відчутним, якщо відіб’ється на інфляційних очікуваннях в умовах посилення невизначеності в рік подвійних виборів.

З іншого боку, більш суттєве зміцнення обмінного курсу гривні, ніж закладено в поточний прогноз, навпаки сприяє уповільненню інфляції.

Разом з тим ризики для зниження інфляції, про які Національний банк зазначав у січневому макроекономічному прогнозі, також зберігаються.

Отже, якою буде монетарна політика в подальшому?

На даному етапі, виходячи з необхідності стійкого зниження інфляції до цілі та оцінки ризиків, які можуть стати цьому на заваді, Правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 18,0%.

Водночас, залишаючи наразі облікову ставку без змін, Правління Національного банку бачить можливості для її зниження в подальшому.

Строки переходу до циклу зниження облікової ставки будуть залежати від того, наскільки стійким буде послаблення інфляційних ризиків та покращення інфляційних очікувань. Подальша динаміка облікової ставки буде базуватися на оновленому макроекономічному прогнозі Національного банку, який буде оприлюднено у квітні.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням цього рішення, буде оприлюднено 25 березня.

Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 25 квітня.

Дякую за увагу!

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини