Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час прес-брифінгу щодо рішень з монетарної політики

Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час прес-брифінгу щодо рішень з монетарної політики

Доброго дня, шановні колеги!

Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 16,5% річних з 6 вересня 2019 року.

Ми продовжуємо цикл пом'якшення монетарної політики, оскільки очікуємо  уповільнення інфляції до цілі 5%.

Що відбувалося з цінами з часу попереднього засідання з монетарної політики?

Попри сезонне зниження цін у липні, в річному вимірі показник інфляції був вищим, ніж передбачав наш прогноз – 9,1%. У серпні, за нашими оцінками, інфляція знизиться, втім теж ще буде вище прогнозної траєкторії. Таке відхилення зумовлене насамперед тимчасовими чинниками, пов’язаними із меншою пропозицією окремих продуктів харчування, зокрема овочів.

Водночас базова інфляція становила 7,4% та відповідала прогнозу Національного банку. Жорстка монетарна політика продовжувала стримувати фундаментальний тиск на ціни, зокрема через канал обмінного курсу. Так, ревальвація гривні найсуттєвіше відобразилася в цінах палива та окремих продовольчих товарів. Однак, розширення споживчого попиту і підвищення реальних заробітних плат майже на 10% за рік надалі гальмували  уповільнення інфляції.

Якою буде подальша динаміка інфляції?

Як і раніше, ми прогнозуємо досягнення середньострокової цілі з інфляції - 5% наприкінці наступного року. Макроекономічні чинники, що спостерігалися з часу попереднього засідання Правління з монетарної політики, не змінили баланс ризиків для прогнозу.

З одного боку, зміцнення обмінного курсу, за нашими оцінками, сприятиме уповільненню інфляції в найближчі місяці.

Укріплення гривні було зумовлено фундаментальними ринковими чинниками, такими як:

  • сприятлива цінова кон'юнктура на глобальних товарних ринках,
  • високий врожай зернових,
  • подальше зростання експорту ІТ послуг,
  • зростання довіри інвесторів до української економіки,
  • спрощення їх доступу до ринку внутрішніх державних цінних паперів.

Це, зокрема, зумовило зниження обсягів репатріації дивідендів та зростання попиту на ОВДП. Хоча приплив іноземного капіталу на ринок ОВДП суттєво послабився в останні тижні, валютний ринок залишався збалансованим.

Також поточне зниження цін на нафту і газ на світових ринках з певним часовим лагом буде відображатися на внутрішніх цінах.

З іншого боку, стрімке розширення внутрішнього попиту та високі темпи зростання заробітних плат будуть стимулювати підвищення цін. Так, прискорення зростання ВВП у другому кварталі до 4,6% у річному вимірі було зумовлене переважно пожвавленням внутрішнього споживання в умовах стрімкого поліпшення споживчих настроїв. Попередні оцінки економічної активності в липні засвідчили збереження стійкого внутрішнього попиту.

Внутрішні політичні ризики для зниження інфляції до цілі послабилися разом з початком роботи Верховної Ради нового скликання та формуванням нового уряду. Це відкриває можливість для активізації переговорів з Міжнародним валютним фондом щодо нової програми співпраці. Попри це, зберігаються загрози фінансовій стабільності, пов’язані з перебігом судових процесів щодо рішень держави, спрямованих на оздоровлення банківського сектору.

Актуальними є також ризики зовнішнього походження. А саме:

  • припинення транзиту газу з Росії територією України з початку 2020 року;
  • посилення торговельних війн та підвищення турбулентності на глобальних фінансових ринках;
  • ескалація військового конфлікту та нові торговельні обмеження з боку Росії.

Якою ми наразі бачимо подальшу монетарну політику?

Цикл пом'якшення монетарної політики продовжиться за умови стійкого уповільнення інфляції до цілі 5%. Темп зниження облікової ставки до нейтрального рівня 8% залежатиме від ризиків як внутрішнього, так і зовнішнього походження.

Так, ми бачимо можливості для швидшого зниження облікової ставки за умови прискорення реалізації структурних реформ. Також важливою передумовою є стійке уповільнення інфляції до цілі.

Натомість, у разі реалізації проінфляційних ризиків, зокрема через збереження тиску з боку попиту, процес пом'якшення монетарної політики буде більш поступовим.

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню Правлінням сьогоднішнього рішення, буде оприлюднено 16 вересня.

Наступна наша зустріч з питань монетарної політики відбудеться 24 жовтня цього року.

Дякую за увагу!

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини