Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

Виступ Голови Національного банку Якова Смолія під час пресбрифінгу щодо рішень з монетарної політики

Доброго дня, шановні колеги!

Доводжу до вашого відома, що Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 8% до 6%. Це – найнижчий рівень облікової ставки за історію незалежної України.

Ми вирішили продовжити пом’якшення монетарної політики швидкими темпами, оскільки бачимо, що з високою імовірністю споживчий та інвестиційний попит залишатиметься пригніченим довше, ніж прогнозувалося у квітні.

З одного боку, це утримуватиме інфляцію нижче цільового рівня 5% +/-1 в.п. довше, ніж передбачає квітневий прогноз. З іншого боку, це означає, що падіння української економіки може бути глибшим, ніж очікувалося.

Такий розвиток подій вимагає подальшого пом'якшення монетарної політики для підтримання економіки на етапі поступового згортання карантину.

Що відбувалося з цінами з часу попереднього засідання з монетарної політики у квітні?

У квітні-травні інфляція коливалася навколо позначки 2% і була меншою, ніж очікувалося, та значно нижчою за цільовий діапазон 5% ± 1 в.п.

Інфляційний тиск залишався слабким насамперед через відчутне падіння споживчого попиту на продукти харчування і товари не першої необхідності.

Крім цього, інфляцію стримувало декілька факторів. Йдеться, зокрема, про здешевлення енергоносіїв, збільшення пропозиції овочів та “замороження” цін на значну кількість послуг під час карантину.

Ці чинники нівелювали ефекти березневого послаблення гривні та все ще підвищеного попиту на окремі товари в першій половині квітня, які на сьогодні повністю вичерпані.  

Якою буде інфляція решту року?

Після кількох місяців перебування на низьких позначках інфляція зростатиме помірними темпами. Але ймовірно, вона повертатиметься в цільовий діапазон довше, ніж прогнозувалося.

По-перше, споживчий та інвестиційний попит залишається досить пригніченим, хоча ділова активність починає поступово пожвавлюватися разом із послабленням карантинних заходів.

Зокрема, у квітні вперше з 2015 року зафіксовано глибокий спад у роздрібній торгівлі – на 15% в річному вимірі. Це недвозначне свідчення значного скорочення споживчого попиту.

За нашими оцінками, вже проведені заходи фіскальної та монетарної політики, спрямовані на підтримання бізнесу та населення, лише частково компенсують падіння споживчого попиту. Його відновлення буде поступовим навіть після завершення карантину.

По-друге, ситуація на валютному ринку, від якої суттєво залежить вартість споживчого кошика, є сприятливою для низької інфляції. З початку квітня пропозиція валюти на міжбанківському ринку переважає попит. Обсяги імпорту майже за усіма категоріями товарів залишаються меншими за докризовий рівень, водночас експорт скорочується менш суттєво.

Унаслідок цього гривня зміцнилася, а Національний банк, користуючись сприятливою ситуацією, з початку квітня викупив у міжнародні резерви близько 1,8 млрд дол. США. Таким чином, Національний банк вже вийшов на чисту купівлю валюти з початку року, компенсувавши витрати валюти з міжнародних резервів, зроблені під час підвищеного попиту на валюту в березні.

По-третє, поліпшуються інфляційні очікування населення та фінансових аналітиків. Зараз, за даними НБУ, інфляція, яку вони очікують через 12 місяців, зрівнялася із середньостроковою ціллю Національного банку.

Які ще були передумови для ухвалення сьогоднішнього рішення?

Цього тижня реалізувалося наше ключове припущення – продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.

9 червня Рада директорів МВФ ухвалила нову програму співпраці з Україною Stand-By на суму близько 5 млрд дол. США тривалістю 18 місяців. Сьогодні надійде перший транш на суму 2,1 млрд дол. США. Це відкрило доступ до фінансування Світового банку, а також Євросоюзу, перші 500 млн євро від якого вже надійшли на рахунок уряду. Очікується, що загальний обсяг офіційного фінансування в цьому році становитиме понад 5 млрд дол. США, більше половини якого – від МВФ. 

Ці кошти дадуть змогу в повному обсязі профінансувати бюджетні видатки на подолання негативних наслідків пандемії коронавірусу та карантинних заходів.

Крім того, вони одночасно забезпечать нарощення міжнародних резервів. Вже сьогодні після отримання першого траншу від МВФ міжнародні резерви перевищать 27 млрд дол. США. І, попри здійснення значних платежів за зовнішнім державним боргом, на кінець року ми матимемо міжнародні резерви понад цю суму, тобто вони стануть більшими, ніж до кризи.

Наявність програми з МВФ також спростить доступ України до міжнародних ринків капіталу.

Ключовим ризиком для макрофінансової стабільності залишається триваліший термін пандемії коронавірусу та карантинних заходів, необхідних для її подолання як в Україні, так і в світі. Крім цього, критично важливим є подальше проведення структурних реформ і збереження зваженої макроекономічної політики.

З огляду на очікуване перебування інфляції нижче цілі більш тривалий час,  Правління  Національного банку знизило облікову ставку на 2 п.п. до 6%. Таким чином, загалом із початку року облікова ставка зменшилася на  7,5 п.п. і досягла найнижчого рівня за історію незалежної України. 

Пом’якшення монетарної політики та інші антикризові заходи Національного банку, запроваджені упродовж останніх місяців, підтримають ділову активність в країні. За нашими оцінками, падіння української економіки у 2 кварталі буде більшим, ніж очікувалося, хоча пік кризи вже пройдено. Тому для найскорішого повернення економіки до зростання необхідні достатньо рішучі кроки.

Також Національний банк ухвалив рішення про звуження коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу з “облікова ставка +/- 2 в.п.” до “облікова ставка +/- 1 в.п.”. Це означає, що за нової облікової ставки кредити рефінансування овернайт будуть надаватися під 7%, а депозитні сертифікати овернайт розміщуватся під 5%.

Зміна ширини коридору дасть змогу досягати операційної цілі монетарної політики, яка полягає в утриманні гривневих міжбанківських ставок на рівні близькому до ключової ставки в межах коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу.

Якою буде монетарна політика НБУ надалі?

Зниження ключової ставки до рівня нижче нейтрального свідчить про завершення циклу швидкого пом’якшення монетарної політики. Іншими словами – потенціал для зниження облікової ставки високим темпом по 2-2,5 п.п. за одне засідання, яким ми крокували з осені минулого року, фактично вичерпано.

В умовах високого рівня невизначеності подальша монетарна політика Національного банку залежатиме насамперед від:

  • глибини падіння споживчого попиту, яке послаблює інфляційний тиск,
  • а з іншого боку – від швидкості відновлення ділової активності на тлі пом’якшення карантину, яке прискорить зростання цін.

Дякую за увагу!

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини