Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Внесення змін до Положення про встановлення офіційного курсу гривні – триває публічне обговорення

Внесення змін до Положення про встановлення офіційного курсу гривні – триває публічне обговорення

Національний банк України пропонує для публічного обговорення пропозиції щодо змін до Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та розрахунку довідкового значення курсу до долара США й облікової ціни банківських металів (далі – Зміни до Положення).

Зміни передбачають:

  • коригування підходів до відсікання угод з екстремальними параметрами.

Зокрема, пропонується відмовитися від відсікання угод, обсяг яких більш ніж на два стандартних відхилення відхиляється від середньоарифметичного обсягу ряду угод з метою зменшення втрат даних під час розрахунку офіційного/довідкового курсу гривні до долара США. Натомість запровадити підхід, відповідно до якого до розрахунку офіційного/довідкового курсу гривні беруться угоди з найрелеватнішим обсягом для українського міжбанківського ринку, а саме від 0,1 до 5 млн дол. США.  Параметри найрелевантнішого обсягу угод у майбутньому можуть бути переглянуті у разі виникнення відповідних змін на валютному ринку.

Крім того, пропонується вилучати на першому етапі відсікання з розрахунку угоди, що відрізняються на 2% від медіани курсу первісного ряду угод, а не від середньоарифметичного значення курсу первісного ряду угод;

  • зміну часу збору даних для обчислення офіційного курсу гривні до іноземних валют та зміну часу його оприлюднення.

Пропонується змінити час збору даних для обчислення офіційного курсу гривні до іноземних валют (як за угодами грн/дол. США, так і за індикаторами BFIX) з 15.30 на 15.00 за київським часом. За таких умов офіційний курс гривні до іноземних валют буде оприлюднюватися до 15.30 (зараз – до 16.00) за київським часом;

  • визначення механізму розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США за особливих умов.

Пропонується визначати порядок розрахунку довідкового курсу гривні до долара США за особливих умов за аналогічним способом до існуючого механізму розрахунку офіційного курсу гривні до долара США за особливих умов та встановити час контролю доступної кількості угод – 11.30 за київським часом.

Нагадаємо, що на сьогодні такий механізм визначено лише для розрахунку офіційного курсу гривні до долара США, водночас для довідкового значення курсу гривні до долара США він не визначений.

Відповідні зміни підготовлені з метою, зокрема:

  • зменшення втрат даних під час розрахунку офіційного/довідкового курсу гривні до долара США на етапі відсікання угод з екстремальними параметрами. Рекомендація стосовно цього була надана технічною місією за напрямком “Механізм оцінки обмінного курсу”, організованої за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO);
  • збільшення зручності використання офіційного курсу гривні до іноземних валют як фінансового індикатора (бенчмарка) під час розрахунків за угодами в день його встановлення – через зміну часу збору даних для його обчислення та публікації;
  • визначення механізму розрахунку довідкового значення курсу гривні до долара США за особливих умов, що необхідно для виконання принципів IOSCO.

Детальніше із пропозиціями, їх обґрунтуванням та аналітичними розрахунками можна ознайомитися за посиланням.

Зазначені Зміни до Положення були підтримані на засіданні Комітету оверсайта індикаторів грошового та валютного ринків України, що відбулося 15 липня 2021 року, та на засіданні Контактної групи грошового та валютного ринків (02 серпня 2021 року).

Зауваження та пропозиції до запропонованих Змін до Положення приймаються до 28 листопада 2021 року на офіційну електронну поштову скриньку Національного банку України [email protected]. В темі повідомлення просимо вказувати: “Зміни до Положення про офіційний курс”.

Під час подання зауважень та пропозицій просимо врахувати, що звернення громадян, які подаються до Національного банку України, мають відповідати вимогам Закону України “Про звернення громадян”. Звернення підприємств, установ, організацій мають бути підписані кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи.

Довідково

Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та розрахунку довідкового значення курсу до долара США й облікової ціни банківських металів затверджене Постановою Правління Національного банку України від 10 грудня 2019 року №148 (зі змінами).

Принципи IOSCO наведені у документі IOSCO: Principles for Financial Benchmarks Final Report July 2013.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини