Останнім часом у ЗМІ активно поширюються інформаційні матеріали, спрямовані на посилення у суспільстві невизначеності щодо завдань та повноважень Ради Національного банку України.
Рада Національного банку як конституційний орган, відповідальний за розроблення Основних засад грошово-кредитної політики та здійснення контролю за її проведенням, відзначає замовний характер зазначених публікацій, які координуються з одного центру та мають на меті розбалансувати роботу Ради Національного банку та посилити тиск на незалежність та неупередженість політики Національного банку.
Рада Національного банку рішуче спростовує будь-які натяки щодо посягань на незалежність Національного банку та наголошує, що Рада Національного банку, як і Правління, є невід’ємною складовою Національного банку, завдання та повноваження якої визначені Конституцією та Законами України.
- Статтею 13 Закону України "Про Національний банк України" передбачено, що Основні засади грошово-кредитної політики та рішення Ради Національного банку з питань, визначених пунктами 3, 4, 6, 8-10, 12, 15, 17, 18, 20 статті 9 Закону, є обов’язковими для виконання Правлінням Національного банку.
- Пунктом 13 статті 9 Закону України "Про Національний банк України" передбачено, що Рада Національного банку оцінює діяльність Правління Національного банку щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики та з інших питань, рішення щодо яких є обов’язковими для Правління Національного банку.
Рада Національного банку у своїй діяльності продовжує дотримуватися принципів незалежності та послідовності грошово-кредитної політики Національного банку. Зокрема, Основними засадами грошово-кредитної політики на 2021 рік та середньострокову перспективу підтверджено незмінність інфляційної цілі Національного банку на рівні 5+/-1% та політики гнучкого курсоутворення за одночасного уможливлення для Національного банку застосовувати гнучкість режиму інфляційного таргетування для підтримки економічного зростання.
У відповідності до Основних засад рішення Правління Національного банку з грошово-кредитної політики приймаються виходячи з балансу їх впливу на виконання основних цілей Національного банку – цінової та фінансової стабільності та економічного зростання, що свідчить про дотримання принципу інституційної незалежності Національного банку та його політики.
Разом з тим, вимоги до членів Ради Національного банку, передбачені статтею 10 Закону України "Про Національний банк України", унеможливлюють політичний вплив на рішення Ради Національного банку, які і надалі прийматимуться виключно у відповідності до правових основ діяльності Національного банку, визначених Конституцією та Законами України.
З огляду на вищезазначене, просимо дотримуватися вимог законодавства та утриматися від деструктивних та політично мотивованих коментарів на адресу як Ради Національного банку, так і Національного банку України в цілому.