Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Банки відзначають рекордне зростання попиту на бізнес-кредити, прогнозують збільшення обсягів та поліпшення якості кредитних портфелів – Опитування про умови банківського кредитування

Банки відзначають рекордне зростання попиту на бізнес-кредити, прогнозують збільшення обсягів та поліпшення якості кредитних портфелів – Опитування про умови банківського кредитування

Банки в ІV кварталі підтвердили позитивні настрої попередніх опитувань стосовно динаміки кредитування: респонденти відзначили тривале зростання попиту на позики з боку домогосподарств, рекордне зростання – з боку бізнесу, а також зберегли очікування подальшої активізації попиту на гривневі кредити, позики МСП та іпотеку.

Попит на кредити зростає, стандарти кредитування суттєво пом’якшуються

У жовтні – грудні 2021 року попит на бізнес-кредити рекордно зріс, найбільше – на короткострокові, гривневі кредити та позики МСП. Визначальними чинниками були потреба підприємств здебільшого в оборотному капіталі та певною мірою в капітальних інвестиціях. Для МСП додатковим чинником збільшення попиту залишалися низькі ставки.

Банки повідомили про суттєвіше, ніж раніше, пом’якшення кредитних стандартів для бізнесу та рекордне зростання рівня схвалення заявок.

Попит населення на кредити підвищується шість кварталів поспіль. Поліпшення споживчих настроїв та зростання витрат на товари тривалого вжитку сприяли пожвавленню попиту на споживчі кредити. Іпотечне кредитування підживлювалося завдяки нижчим відсотковим ставкам. Стандарти роздрібного кредитування пом’якшуються п’ять кварталів поспіль. Боргове навантаження домогосподарств залишається нижчим за середнє.

У ІV кварталі 2021 року учасники опитування відзначили зростання валютного та кредитного ризиків, натомість процентний ризик знизився.

Банки позитивно оцінюють перспективи кредитування

У наступні 12 місяців 92% респондентів прогнозують зростання кредитного портфеля домогосподарств, 79% – корпорацій. Банки очікують, що якість кредитного портфеля поліпшиться в обох сегментах.

Відповідаючи на запитання опитування, учасники зазначили, що в першому кварталі не планують у цілому змінювати кредитні стандарти для корпоративних клієнтів, водночас планують пом’якшувати стандарти кредитування як для іпотеки, так і для споживчих позик.

У найближчі три місяці банки прогнозують подальше зростання кредитного, валютного та ризику ліквідності, водночас очікують, що процентний ризик надалі знижуватиметься.

Довідково

Національний банк України публікує "Опитування про умови банківського кредитування" щокварталу. Мета опитування – поглибити розуміння стану й тенденцій розвитку кредитного ринку Національним банком та учасниками банківського сектору. Звіт містить узагальнені оцінки й прогнози змін стандартів та умов кредитування корпоративного сектору і домогосподарств, змін кредитного попиту тощо.

Поточне опитування проводилося з 17 грудня 2021 року до 11 січня 2022 року серед кредитних менеджерів 24 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 89%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини