Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Бізнес зберігає позитивні оцінки щодо результатів своєї діяльності – результати опитування підприємств у травні

Бізнес зберігає позитивні оцінки щодо результатів своєї діяльності – результати опитування підприємств у травні

Бізнес другий місяць поспіль позитивно оцінив поточні результати своєї діяльності, попри повномасштабну війну, що триває. Успішне відновлення енергосистеми, пожвавлення внутрішнього попиту, зокрема завдяки поступовому поверненню українців з-за кордону, а також зміцнення курсу гривні сприяли позитивним настроям респондентів щодо економічних результатів у найближчій перспективі.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, за виключенням вимушеної перерви в березні–травні 2022 року. У травні 2023 року ІОДА залишився вище нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 50.5 проти 51.5 у квітні.

Підприємства будівництва найсуттєвіше порівняно з іншими секторами поліпшили оцінки та вперше за півтора року очікували зростання своїх економічних результатів з огляду на сезонний фактор, поступове поновлення роботи більшості вітчизняних виробників будівельних матеріалів та пожвавлення попиту: секторальний індекс у травні становив 51.3 (у квітні – 44.9). Респонденти очікували зростання обсягу будівництва й обсягу закупівлі сировини та матеріалів, а також не прогнозували зміни обсягу нових замовлень. Будівельники суттєво посилили свої очікування щодо зростання закупівлі послуг підрядників та незначно поліпшили прогнози щодо доступності підрядників.

Підприємства торгівлі дещо послабили, але зберегли найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності, зважаючи на пожвавлення споживчого попиту та уповільнення інфляції: секторальний індекс у травні становив 52.7 порівняно з 57.6 у квітні. Респонденти зберегли високі оцінки щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу. Водночас вони були налаштовані на повільніше здорожчання товарів, закуплених для продажу, послабили свої оцінки щодо зростання закупівельних цін та відновили очікування щодо зниження торгівельної маржі.

Підприємства промисловості третій місяць поспіль очікували зростання своїх економічних результатів завдяки надійному енергопостачанню та новим логістичним шляхам: секторальний індекс у травні становив 50.4 порівняно із 50.5 у квітні. Респонденти вищими темпами, ніж місяць тому, очікували зростання обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень, у тому числі експортних. Водночас дещо посилились негативні оцінки обсягів незавершеного виробництва (невиконаних замовлень).

Підприємства сфери послуг єдині серед інших секторів зберегли негативні оцінки щодо своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 48.9 порівняно з 48.8 у квітні. Респонденти другий місяць поспіль прогнозували зростання обсягу наданих послуг та вперше з жовтня 2021 року очікували збільшення обсягу нових замовлень, натомість надали негативні оцінки щодо обсягів послуг у процесі виконання.

Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, зберегли високі очікування щодо зростання закупівельних цін на сировину та товари постачальників, а також тарифів на власну продукцію/послуги.

Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Респонденти всіх секторів, долучених до опитування, не налаштовані на збільшення загальної чисельності працівників. Найменш песимістичні оцінки ‒ в підприємств сфери послуг.

Довідково

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 04 до 24 травня 2023 року. В опитуванні взяло участь 487 підприємств. Серед опитаних підприємств 45.4% – компанії промисловості, 29.8% – сфери послуг, 20.5% – торгівлі, 4.3% – будівництва; 32.2% респондентів – великі підприємства, 30.4% – середні, 37.4% – малі.

32.2% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9.0% – лише експортні операції, 17.0% – лише імпортні операції, 41.7% – не здійснюють зовнішні економічні операції.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) – інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.

На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності – секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.

Детальніше з результатами щомісячного опитування підприємств за травень 2023 року можна ознайомитися в підрозділі "Щомісячні опитування бізнесу" розділу "Публікації" офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

Публікацію результатів щомісячного опитування розпочато у форматі "Відкриті дані".

Результати наступного опитування (за червень) будуть опубліковані першого робочого дня липня 2023 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини