Україна нині отримує значну фінансову підтримку від міжнародних інституцій, які допомагають нашій країні впроваджувати структурні реформи в усіх галузях економіки та відновити її стале зростання.
Про це директор Департаменту міжнародних зв’язків Національного банку України Сергій Круглик проінформував журналістів під час інформаційного дня, присвяченого питанням співробітництва регулятора з міжнародними фінансовими організаціями.
За його словами, найсуттєвішу підтримку наша країна отримує від Міжнародного валютного фонду (далі – МВФ), Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку (далі – ЄБРР), Європейського інвестиційного банку тощо.
“Головним партнером України наразі є МВФ. Слід відзначити, що розвиток стосунків країни з МВФ є своєрідним індикатором для всього світу, інших міжнародних фінансових організацій та іноземних інвесторів щодо стану її економіки та інвестиційного клімату”, – зауважив Сергій Круглик.
Він нагадав, що співпраця України з МВФ триває з 1992 року. Наразі Уряд України та МВФ уклали чотирирічну Програму кредитування за Інструментом розширеного фінансування (далі – програма), що передбачає продовження здійснення широкомасштабного реформування економіки держави з метою подолання наявних структурних дисбалансів та забезпечення макроекономічної стабілізації. Фінансування за цією програмою становить близько 17,5 млрд. дол. США.
У березні цього року Україна отримала від МВФ перший транш на суму близько 5 млрд. дол. США. На травень цього року заплановано перший перегляд реалізації Україною програми, а виплата другого траншу, який становитиме близько 2,462 млрд. дол. США – на середину червня.
“Україна отримає кошти тільки після того, як буде переглянуто та позитивно оцінено стан виконання зобов’язань України за всіма напрямами – не тільки фінансовим, а за енергетичним, законодавчим, структурним, адміністративним”, – розповів Сергій Круглик.
За його словами, на сьогодні Національний банк України належно виконує свої зобов’язання згідно з домовленостями і за наявним графіком та має підстави сподіватися на позитивне рішення Ради директорів МВФ щодо виділення другого траншу фінансової допомоги.
“У програмі чітко окреслені всі закони і нормативні документи, які потрібно змінити. Зараз регулятор працює над законодавчими ініціативами, що стосуються діяльності банківської системи і які необхідно прийняти у Верховній Раді України згідно з угодою з МВФ. Від роботи Парламенту буде залежати результат перегляду програми місією МВФ”, – підкреслив він.
Також Сергій Круглик розповів, що відповідно до Указу Президента України від 19.12.2005 № 1809/2005 “Про забезпечення представництва України в радах керуючих Міжнародного валютного фонду та Світового банку” Голова Національного банку України за посадою є керуючим від України в Раді керуючих МВФ – найвищому органі цієї організації.
Тому Валерія Гонтарева очолить українську делегацію під час візиту у Вашингтон у період з 16 до 21 квітня 2015 року для участі в чергових Щорічних зборах керуючих Міжнародного валютного фонду і Групи Світового банку. Під час заходу заплановано участь делегації у засіданнях Групи держав-членів на чолі з Голландією, до якої входить Україна, а також інших важливих заходів та зустрічей, де обговорюватимуться як перспективи розвитку глобальної економіки, так і макроекономічна ситуація в Україні.
Стосовно співпраці регулятора з іншими міжнародними фінансовими інституціями директор Департаменту міжнародних зв’язків Сергій Круглик наголосив на широких перспективах, що відкриваються зараз перед нашою країною.
“Іноземні інвестори зі значним інтересом спостерігають за перебігом реформ у нашій країні та мають бажання вкладати кошти в українську економіку, у тому числі в банківський сектор, – сказав він. – Так зараз ЄБРР, Міжнародна фінансова компанія та інші іноземні інвестори ведуть перемовини щодо своєї участі в українських банках як державних, так і комерційних”.
Сергій Круглик відзначив, що такі сигнали є дуже позитивними, вони свідчать про відновлення довіри до вітчизняного фінансового сектору та надають приклад міжнародній спільноті про можливість надійних інвестицій в Україну. “Це є знак для потенційних інвесторів, що сьогодні є оптимальний час для вкладення коштів в економіку України”, – додав він.
Крім того, директор Департаменту міжнародних зв’язків зауважив, що Національний банк України сподівається на подальше розширення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, особливо з європейськими. “Є сенс орієнтуватися на європейські директиви, у тому числі у фінансовому секторі, адже Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом та прагне стати його повноправним членом”, – пояснив він.