Звичайна версія сайту
Коментар Національного банку щодо зміни реального ВВП у ІІI кварталі 2021 року

Коментар Національного банку щодо зміни реального ВВП у ІІI кварталі 2021 року

У IІІ кварталі 2021 року реальний ВВП України зріс на 2,7% у річному вимірі, а якщо порівняти з попереднім кварталом – на 1,5% у сезонно скоригованому вимірі. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Як і прогнозувалося, у ІІІ кварталі тривало відновлення економіки після кризи 2020 року. Водночас фактичне зростання реального ВВП у річному вимірі виявилося нижчим за оцінку Національного банку, опубліковану в жовтневому Інфляційному звіті (4% р/р). Відхилення від прогнозу зумовлювалося насамперед повільнішим збиранням пізніх зернових та технічних культур, а також послабленням глобального попиту на продукцію гірничо-металургійного комплексу та високими цінами на енергоносії у світі.

Зростання економіки в ІІІ кварталі зумовлювалося стійким споживчим попитом

Кінцеві споживчі витрати домогосподарств збільшилися на 9% р/р. Високий рівень споживання підтримували, зокрема:

  • збільшення зарплат через стійкий попит на ринку праці, підвищення мінімальної зарплати, перегляд зарплат працівникам галузей охорони здоров’я й освіти та доплати медикам;
  • зростання пенсій, у тому числі внаслідок їхнього перерахунку для працюючих пенсіонерів;
  • збільшення переказів з-за кордону з огляду на швидке відновлення економіки країн – реципієнтів українських трудових мігрантів.

Натомість споживання сектору загальнодержавного управління скоротилося (на 1% р/р) через стримане та нерівномірне фінансування бюджетних видатків за низкою функцій. Зокрема, зменшилася валова додана вартість державного управління та оборони. Також сповільнилося зростання в охороні здоров’я з огляду на зниження рівня захворюваності на COVID-19 та стриманіші темпи приросту відповідних видатків. Знизилася й валова додана вартість освіти. Водночас унаслідок збільшення в ІІІ кварталі капітальних видатків бюджету поліпшилися результати в будівництві. 

Пожвавлення інвестиційної активності підтримувало відновлення економіки

Валове нагромадження основного капіталу в ІІІ кварталі зросло на 14,5% р/р завдяки поліпшенню фінансових результатів підприємств і більшим капітальним видаткам бюджету.

Зростання реального ВВП стримувалося від’ємним внеском чистого експорту

На тлі стійкого внутрішнього попиту і далі зростав імпорт (на 12,3% р/р) – як споживчий, так й інвестиційний. Натомість через дорогі енергоносії, повільніше збирання врожаю, послаблення зовнішнього попиту на окрему гірничо-металургійну продукцію, а також скорочення транзиту газу поглибилося падіння експорту (до 8,6 р/р). Як наслідок від’ємний внесок чистого експорту у зміну реального ВВП залишився суттєвим (7,7 в. п.).

Показники більшості видів діяльності в IІІ кварталі 2021 року зростали повільніше, ніж прогнозувалося

Нижчі результати продемонструвало сільське господарство через повільніші темпи збирання врожаїв. Певне звуження зовнішнього попиту на гірничо-металургійну продукцію та високі ціни на газ стримували відновлення в промисловості. Скоротилася й валова додана вартість торгівлі.

Сектори ринкових послуг також відновлювалися повільніше, ніж очікувалося. Так, нижчими темпами зростала валова додана вартість готельно-ресторанного бізнесу, мистецтва, спорту та відпочинку, а також транспорту. Це може пояснюватися переорієнтацією громадян на зовнішній туризм і збільшенням виробничих витрат бізнесу. Негативно вплинуло на транспортну галузь і скорочення транзиту газу.

У ІV кварталі 2021 року триватиме відновлення економіки, попри збільшення захворюваності та карантинні обмеження

Подальшому зростанню реального ВВП насамперед сприятиме надолуження темпів збирання врожаю та вища врожайність пізніх зернових і технічних культур. Це підтримуватиме як сільське господарство, так і суміжні сектори – виробництво харчових продуктів, вантажні перевезення, оптову торгівлю.

Крім того, попри спалах захворюваності та посилення карантинних обмежень споживчий попит залишається стійким, про що свідчать практично незмінні темпи зростання роздрібного товарообігу протягом вересня-листопада. Високі фінансові результати підприємств підтримуватимуть інвестиційну активність.

Водночас високі ціни на енергоносії, збільшення виробничих витрат бізнесу, а також нижчий транзит газу через Україну надалі обмежуватимуть зростання економіки.

Ці та інші чинники враховуватимуться в оновленому макроекономічному прогнозі Національного банку України, який буде оприлюднено під час наступного пресбрифінгу з питань монетарної політики 20 січня 2022 року та опубліковано в Інфляційному звіті 27 січня 2022 року.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини