Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Настрої бізнесу погіршилися на тлі збереження карантинних обмежень – дані опитування підприємств у грудні

Настрої бізнесу погіршилися на тлі збереження карантинних обмежень – дані опитування підприємств у грудні

Настрої бізнесу погіршилися на тлі збереження карантинних обмежень – дані опитування підприємств у грудні

Бізнес у грудні знову погіршив оцінки щодо економічного стану своїх підприємств. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця. У грудні 2021 року він становив 48.6 порівняно з 49.8 у листопаді. Вперше з січня 2021 року всі секторальні індекси опустилися нижче нейтрального рівня. Стрімке підвищення цін на енергоносії, дефіцит сировинних товарів, збільшення виробничих витрат, зростання загрози розвитку воєнного конфлікту, ускладнення світової епідемічної ситуації погіршили оцінки підприємств усіх секторів, що беруть участь у щомісячних опитуваннях.

Підприємства промисловості вперше за сім місяців дали песимістичні оцінки щодо результатів діяльності та перспектив свого розвитку: у грудні  секторальний індекс становив 49.0 (у листопаді – 50.7). Респонденти очікували скорочення обсягу нових експортних замовлень та обсягу незавершеного виробництва. Водночас вони зберегли позитивні оцінки щодо обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію.

Очікування підприємств торгівлі також погіршилися й опустилися нижче нейтрального рівня: секторальний індекс становив у грудні 49.6 порівняно з 50.0 у листопаді. Підприємства очікували зростання залишків товарів для продажу й обсяг закупівлі товарів для продажу на рівні попереднього місяця. Респонденти сектору й надалі налаштовані на зниження торговельної маржі. Зважаючи на сезонне збільшення попиту респонденти зберегли оптимістичні очікування щодо обсягу товарообороту.

Підприємства сфери послуг другий місяць поспіль очікували погіршення своїх економічних результатів: секторальний індекс у грудні знизився до 47.8 з 48.8 у листопаді. Респонденти прогнозували зменшення обсягу нових замовлень і не очікували зміни обсягу наданих послуг. Водночас вони налаштовані на збільшення обсягу послуг у процесі виконання.

Підприємства будівництва найбільш песимістично налаштовані щодо результатів своєї діяльності: секторальний індекс у грудні знизився до 47.2 з 50.4 у листопаді внаслідок сезонного скорочення економічної активності та звуження інвестиційного попиту. Респонденти очікували зменшення обсягу нових замовлень і, як наслідок, зменшення обсягу закупівлі сировини та матеріалів. Водночас збереглися оптимістичні оцінки щодо обсягів виконаних будівельних робіт та закупівлі послуг підрядників.

Підприємства всіх секторів економіки прогнозували подальше зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі подорожчання сировини, матеріалів і товарів постачальників.

Загальні оцінки щодо зайнятості погіршилися: збільшення чисельності працівників очікували лише підприємства торгівлі, натомість респонденти підприємств галузей промисловості, будівництва та сфери послуг були налаштовані на її скорочення.

Довідково

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 06 до 23 грудня 2021 року. В опитуванні взяло участь 405 підприємств. Серед опитаних підприємств 44.7% – компанії промисловості, 28.6% – сфери послуг, 20.7% – торгівлі, 5.9% – будівництва, 33.3% респондентів – великі підприємства, 28.9% – середні, 37.8% – малі.

36.8% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції: 10.1% – лише експортні операції, 14.6 % – лише імпортні операції, 38.5% – не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) – інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.

На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності – секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.

Детальніше з результатами щомісячного опитування підприємств за листопад 2021 року можна ознайомитися в підрозділі "Щомісячні опитування бізнесу" розділу "Публікації" офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

Публікацію результатів щомісячного опитування розпочато у форматі "Відкриті дані".

Результати наступного опитування (за січень) будуть опубліковані першого робочого дня лютого 2022 року.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини