Національний банк України спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку здійснили оцінку наслідків де-ріскінгу в банківському секторі України і виробили комплексну програму нівелювання його причин.
Де-ріскінг (de-risking) – це феномен, коли фінансові установи припиняють або обмежують ділові відносини з клієнтами для уникнення ризиків, а не управління ними. Він створює істотні перешкоди для доступу українських банків на міжнародний ринок та здійснення платежів в іноземній валюті. Зокрема, впродовж 2016-2017 рр., у зв'язку з посиленням нормативних вимог і збільшенням витрат на комплаєнс у розвинутих економіках, багато українських банків втратили можливість мати прямі кореспондентські відносини з американськими та європейськими банками.
Серед основних причин де-ріскінгу можна виокремити декілька:
- обсяг бізнесу з банками-респондентами не забезпечує покриття витрат на комплаєнс;
- платіжні послуги надаються банкам-респондентам, щодо яких недоступна необхідна інформація для адекватної оцінки ризику;
- клієнти знаходяться в юрисдикціях, які вважаються занадто ризикованими, або продукти/послуги/клієнтська база банку-респондента характеризується підвищеним ризиком.
Для відновлення кореспондентських відносин українським банкам необхідно навчити персонал, істотно перебудувати свої бізнес-процеси і забезпечити розкриття інформації відповідно до міжнародних стандартів з комплаєнсу та боротьби з фінансовою злочинністю. Українські банки мають відповідати цим стандартам на рівні найбільших міжнародних банків.
Щоб допомогти у вирішенні цього непростого завдання, у 2018 році вперше у своїй історії Міжнародна комплаєнс асоціація (МКА) та ЄБРР спільно профінансували стипендії для співробітників українських банків, а також банків Республіки Білорусь, Узбекистану та Марокко.
У 2018 року 40 співробітників українських банків і 10 співробітників Національного банку пройшли навчання в Навчальному центрі НБУ і отримали професійну сертифікацію МКА за напрямками: "Знай свого клієнта" (KYC) , "Комплексна перевірка з питань комплаєнс" (CDD), "Відмивання грошей з використанням торгівлі". За даними ЄБРР, Україна продемонструвала найкращі результати тестування на завершення курсу серед країн-учасниць програми: дві третини студентів набрали 90 зі 100 балів і вище.
У 2019 році НБУ та ЄБРР продовжать тісно співпрацювати за низкою напрямків, зокрема, з питань зниження рівня де-ріскінгу в Україні та розробці рекомендації для банків щодо оптимізації бізнес-процесів, перенавчання співробітників і подальшого нівелювання причин де-ріскінгу.
Ігор Береза, директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ, зазначив: "Національний банк тісно співпрацює з ЄБРР з питань, пов’язаних із підвищенням рівня професійності працівників банківського сектора. І навчання щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму є одним із пріоритетних завдань цієї співпраці".
Камола Махмудова, старший банкір ЄБРР, прокоментувала: "Ми б хотіли подякувати МКА за об'єднання зусиль з ЄБРР з метою поширення найкращих міжнародних практик з комплаєнсу в ті економіки, у які ми інвестуємо. Ми дуже раді запропонувати банкам-партнерам ЄБРР цю унікальну можливість навчити своїх фахівців з торговельного фінансування в області комплаєнсу відповідно до стандартів провідних міжнародних банків. Дані кваліфікації стануть ще одним кроком до усунення торгових бар'єрів і полегшення торгівлі між країнами операцій ЄБРР, допомагаючи їм встановлювати відповідні зв'язки з ширшим колом професіоналів з усього світу".
Довідково
Проблема де-ріскінгу є глобальною і зачіпає банківський сектор у всьому світі. Згідно з даними Міжнародної торгової палати, станом на 2015 рік 70% банків-учасників відхилили транзакції по торговому фінансуванню через збільшення нормативних вимог, причому 46% закрили рахунки через збільшення витрат на комплаєнс. Крім того, 91% респондентів очікують подальшого збільшення нормативно-правового регулювання у наступні кілька років.
Водночас де-ріскінг найсильніше торкнувся Центральної і Східної Європи де, за даними SWIFT, кількість банківський кореспондентських відносин знизилося на 23% за 2016-2018 роки.
Міжнародна комплаєнс асоціація – це глобальна професійна асоціація, яка налічує понад 12 тисяч організацій-членів, а також орган, наділений правом присуджувати професійні сертифікати у сфері комплаєнс.
МКА прагне досягнути високих стандартів у боротьбі з відмиванням грошей, дотриманні нормативних вимог, запобіганні фінансових злочинів у вигляді поширення знань і присудження професійних кваліфікацій.