Перейти до вмісту
Національний банк у межах скринінгу представив Європейській комісії оцінку наближення національного законодавства до актів права ЄС в сфері фінансових послуг
Національний банк у межах скринінгу представив Європейській комісії оцінку наближення національного законодавства до актів права ЄС в сфері фінансових послуг (2)
Національний банк у межах скринінгу представив Європейській комісії оцінку наближення національного законодавства до актів права ЄС в сфері фінансових послуг (3)

Національний банк у межах скринінгу представив Європейській комісії оцінку наближення національного законодавства до актів права ЄС в сфері фінансових послуг

У Брюсселі 13-14 лютого 2025 року відбулася двостороння зустріч з Європейською комісією в межах офіційного скринінгу національного законодавства за переговорним розділом 9 "Фінансові послуги",  що належить до кластеру 2 "Внутрішній ринок".

Такі двосторонні зустрічі в межах скринінгу є невідʼємною частиною переговорного процесу вступу країни до Європейського Союзу. Під час таких зустрічей держава-кандидат представляє оцінку наближення національного законодавства до acquis ЄС та плани щодо подальшої імплементації актів права ЄС.

Участь у зустрічі у складі делегації України взяли представники Національного банку України – перший заступник Голови Катерина Рожкова, заступники Голови Сергій Ніколайчук та Олексій Шабан, а також директор Департаменту бухгалтерського обліку Людмила Снігурська. Крім того, в зустрічі брали участь член Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Максим Лібанов та директорка-розпорядниця Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) Ольга Білай.

Порядок денний містив акти права ЄС за такими блоками:

  • банківські та фінансові конгломерати;
  • інфраструктура фінансових ринків;
  • ринки цінних паперів та інвестиційні послуги;
  • страхування;
  • стале фінансування;
  • цифрові фінанси.

"Європейська інтеграція залишається непохитним пріоритетом України. Наші євроінтеграційні зусилля створюють сприятливе середовище для розвитку фінансових установ у різних сегментах фінансового ринку. Це критично важливо, оскільки приведення у відповідність з нормами ЄС фінансового сектору України збільшує його спроможність та стійкість, а також закладає основу для подальшої інтеграції до єдиного фінансового ринку ЄС", – сказав Сергій Ніколайчук у вступній промові.

Катерина Рожкова розповіла колегам з Європейської комісії про імплементацію в Україні актів права ЄС щодо вимог до капіталу, нагляду за фінансовими конгломератами, страхування, включаючи автострахування та страхових посередників, а також іпотечного кредитування.

Вона підкреслила, що рівень наближення українського банківського сектору до правил ЄС є достатньо високим. Це стосується насамперед вимог до капіталу, організації систем управління та внутрішнього контролю, звітності тощо.

"Дякуючи останнім реформам, передусім у межах інтеграції з ЄС, наш фінансовий сектор успішно протистоїть кризовим явищам та демонструє стійкість в умовах повномасштабної війни росії проти України, – зазначила Катерина Рожкова. – Загалом фінансове законодавство в Україні вже базується на законодавстві ЄС. У банківському секторі ми маємо достатньо високий показник відповідності регулювання нормам ЄС – понад 74% за результатами самооцінки. І цей показник суттєво зросте з урахуванням запланованих найближчим часом заходів".

Людмила Снігурська повідомила, що всі страховики в Україні незалежно від форм власності, обсягів активів та операцій зобов’язані застосовувати Міжнародні стандарти фінансової звітності для підготовки фінансової звітності. Отже, з точки зору мети щодо забезпечення прозорості, зіставності та гармонізації показників, а також врахування у фінансовій звітності особливостей страхової діяльності Директива ЄС щодо фінансової звітності страховиків (IAD – Insurance Accounting Directive) за результатами самооцінки вважається імплементованою по суті.

Сергій Ніколайчук та директорка-розпорядниця ФГВФО Ольга Білай розповіли про впровадження норм актів права ЄС щодо відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможності банків, гарантування вкладів фізичних осіб. Наразі Україна частково імплементувала положення Директиви ЄС про відновлення платоспроможності та врегулювання неплатоспроможності банків (Bank Recovery and Resolution, BRRD), але для повної гармонізації важливо використовувати найкращу європейську практику та досвід у цій сфері.

Як зазначив Олексій Шабан, норми українського законодавства у сфері платежів також здебільшого адаптовані до законодавства ЄС. Зокрема, Закони України «Про банки і банківську діяльність», «Про платіжні послуги», «Про фінансові послуги» базуються на сучасних вимогах та враховують положення актів права ЄС. Водночас він розповів, що Україна продовжуватиме удосконалення власної законодавчої бази, у тому числі у сфері платежів. Зокрема, планується унормувати низку питань щодо платіжних комісій, доступу до платіжних рахунків тощо.

Крім того, в напрямі забезпечення цифрової операційної стійкості українського фінансового сектору також передбачається імплементація вимог відповідного акта ЄС (Регламент DORA).

Водночас Олексій Шабан акцентував, що банківська система України зберігає стійкість, попри постійні обстріли критичної інфраструктури. Зокрема, значну роль у цьому процесі відіграє створена за ініціативи НБУ мережа банківських відділень POWER BANKING, які здатні працювати та надавати необхідні послуги клієнтам навіть під час блекауту. «Це близько 2 400 відділень різних банків по всій Україні, які мають альтернативні джерела енергії, резервні канали зв’язку, посилену інкасацію готівки, додатковий персонал, спільну систему протоколів безперервної діяльності», – сказав він.

Українська сторона також презентувала результати та подальші кроки регуляторів фінансового сектору в напрямі запобігання корупції. Зокрема, колег з Європейської комісії було ознайомлено з успішним досвідом розбудови ABMS (cистеми управління щодо протидії корупції) в НБУ, що нещодавно було підтверджено сертифікаційним аудитом відповідності міжнародному стандарту ISO 37001:2016 ‘Anti-bribery Management Systems’.

Нагадаємо, що за результатами двосторонніх скринінгових зустрічей Європейська комісія готує скринінгові звіти для ухвалення рішення про відкриття перемовин про вступ країни до ЄС за відповідним кластером.

Довідково

Національний банк є активним учасником євроінтеграційних процесів в Україні та продовжує модернізацію фінансового сектору відповідно до права ЄС.

Національний банк в межах скринінгу є координатором роботи державних органів та  відповідальним за проведення зустрічей з Європейською комісією за переговорними розділами 4 “Вільний рух капіталу” та 9 ”Фінансові послуги”, у тому числі за формування, узгодження та представлення єдиної позиції України для Європейської комісії.

Національний банк також залучається у якості співвиконавця до роботи за іншими переговорними розділами в межах питань його компетенції,  насамперед це переговорні розділи 17 “Економічна та монетарна політика”, 18 “Статистика”, 32 “Фінансовий контроль”, а також  сфера “Економічні критерії”.

 

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини