Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Нове регулювання факторингу в Україні – стартує обговорення концепції

Нове регулювання факторингу в Україні – стартує обговорення концепції

Національний банк України пропонує до обговорення Концепцію реформування регулювання факторингу (далі – концепція).

Зміни, передбачені концепцією, матимуть такі основні напрями:

  • відокремлення на законодавчому рівні торгового факторингу від діяльності з відступлення права вимоги за фінансовою заборгованістю. Водночас діяльність компаній, які здійснюватимуть операції з відступлення права вимоги за договорами про споживчий кредит, здійснюватиметься в межах ліцензії на кредитування і буде несумісною з наданням послуг торгового факторингу;
  • ліцензії небанківських фінустанов на факторинг переоформлюватимуть на ліцензії на діяльність фінансової компанії, в межах якої здійснюватимуть авторизацію на надання фінансової послуги з факторингу. Компанії зможуть продовжувати свою звичну діяльність відповідно до вимог Національного банку. Якщо небанківська фінустанова планує надання послуг торгового факторингу, вона може зберегти ліцензію, але буде зобов’язана привести свою діяльність у відповідність до нових вимог для факторингових компаній;
  • факторингові компанії зможуть поєднувати надання послуг факторингу з наданням низки інших послуг як фінансових (фінансовий лізинг, надання гарантій та коштів у кредит, крім надання відповідних послуг споживачам), так і нефінансових (ведення обліку дебіторської заборгованості, супроводження роботи з дебіторами, пред’явлення до сплати грошових вимог). Це дасть змогу компаніям надавати своїм клієнтам ширший перелік послуг, не втрачаючи в їх якості;
  • факторинг в Україні буде прозорим та відповідатиме кращим європейським стандартам. Зокрема, передбачається запровадити реєстрацію відступлень права вимоги за договорами в публічному реєстрі. Це, з-поміж іншого, дасть змогу знизити ризик шахрайства під час здійснення факторингової діяльності та наблизить український факторинг до кращих міжнародних практик.

Фінансування торговельної діяльності дає широкі можливості для розвитку малого і середнього бізнесу, що дуже важливо під час війни та в період післявоєнного відновлення країни.

Так, з 2024 року вводиться в дію новий Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії". Він розширить можливості факторингових компаній щодо залучення фінансування, а також дасть змогу поліпшити регулювання факторингу, зокрема на небанківському ринку.

Стратегією розвитку фінансового сектору до 2025 року також передбачено реформу регулювання самого факторингу. З Концепцією реформування регулювання факторингу детально можна ознайомитися тут.

Зауваження та пропозиції до концепції приймаються до 7 березня 2023 року на електронну адресу: [email protected] або на поштову адресу Національного банку: вул. Інститутська, 9, м. Київ-8, 01601.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини