Звичайна версія сайту
Обсяги операцій та активів небанківських фінансових установ зростають, трансформація сектору триває – Огляд небанківського фінсектору

Обсяги операцій та активів небанківських фінансових установ зростають, трансформація сектору триває – Огляд небанківського фінсектору

У ІІ кварталі 2021 року ринок небанківських фінансових установ (НБФУ) збільшив обсяги операцій та активів. Зростанню не завадила трансформація ринку, переважно шляхом добровільного згортання діяльності низкою неактивних гравців. Також Національний банк рішуче реагував на порушення окремими установами регуляторних вимог – зупинив дії або анулював ліцензії порушників. 

Ключовими завданнями багатьох фінансових установ залишаються приведення діяльності у відповідність до вимог регулятора та поліпшення ефективності роботи. 

Триває опрацювання НБУ структур власності НБФУ – реєстрація колекторських компаній та робота з розбудови системи гарантування вкладів кредитних спілок.

Про це йдеться в серпневому "Огляді небанківського фінансового сектору".

Страхові компанії

У IІ кварталі активи страховиків незначно зросли, незважаючи на припинення діяльності низкою учасників ринку. Валові страхові премії у більшості сегментах страхування зросли порівняно з попереднім кварталом 

Фінансовий результат ризикових страховиків зріс у ІІ кварталі за рахунок пожвавлення страхування, а також через зменшення ліквідаційних, адміністративних та інших витрат. Водночас витрати все ще залишаються суттєвими. 

Кількість порушників вимог щодо платоспроможності поступово зменшується. Станом на 1 липня 23 страховики-ліцензіати не виконували нормативу платоспроможності та достатності капіталу або ризиковості активів, один із них вже усунув порушення. Страховики, що допускають порушення нормативів, подають до НБУ плани відновлення діяльності або усувають порушення в стислий термін. Ті, що не в змозі усунути порушення, припиняють діяльність.

Кредитні спілки

Активи кредитних спілок зростають помірними темпами. Зростання є нерівномірним і забезпечується значною мірою найбільшими кредитними спілками. Кредитний портфель кредитних спілок зріс за квартал на 4%, обсяги нового кредитування зросли на 11%, зокрема споживчого – на 21%. Якість кредитного портфеля залишається майже незмінною. 

Прибуток більшості кредитних спілок зріс завдяки вищому процентному доходу та нижчим витратам на формування резервів. Це підвищило їх платоспроможність та сприяло зменшенню кількості порушників нормативу достатності капіталу.

Фінансові компанії та ломбарди

Активи фінансових компаній у ІІ кварталі збільшилися завдяки зростанню обсягів всіх видів наданих фінансових послуг. Обсяги нових кредитів зросли виключно за рахунок кредитування домогосподарств. Значно збільшився обсяг операцій фінансового лізингу. Після дворічної паузи відбулося зростання операцій з надання гарантій. Обсяги факторингових операцій також дещо зросли, але вони все ще нижчі, ніж торік. 

За перше півріччя 2021 року фінансові компанії згенерували рекордні прибутки порівняно з відповідним періодом останніх трьох років.

Обсяг нового кредитування ломбардами в ІI кварталі збільшився на 5% порівняно з попереднім кварталом. Коефіцієнт покриття кредитів заставою зріс до рекордних 133%. Діяльність ломбардів залишається прибутковою.

Довідково

"Огляд небанківського фінансового сектору" – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року.

У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінкомпаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

Зведені показники діяльності небанківських фінансових установ у розрізі сегментів:


 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини