Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки 12 грудня 2018 року

Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки 12 грудня 2018 року

Дата засідання: 12 грудня 2018 року

Присутні  10 з 10 членів Комітету з монетарної політики Національного банку України (КМП):

 • Смолій Я.В. Голова Національного банку України,
 • Рожкова К.В. перший заступник Голови,
 • Борисенко Р.М. заступник Голови,
 • Сологуб Д.Р. заступник Голови,
 • Холод С.В. заступник Голови,
 • Чурій О.Є. заступник Голови,
 • Ваврищук В.В. директор Департаменту фінансової стабільності,
 • Ніколайчук С.А. директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу,
 • Половньов Ю.О.  директор Департаменту статистики та звітності,
 • Пономаренко С.В.   директор Департаменту відкритих ринків.

Під час дискусії дев’ять членів КМП висловились на користь збереження облікової ставки на поточному рівні (18,0%), один член КМП висловилися за ї ї зниження на 0,5 в.п до 17,5%.

У процесі обговорення всі члени КМП поділяли думку, що з часу останнього засідання у жовтні внаслідок реалізації  низки  нових позитивних подій інтенсивність проінфляційних ризиків послабилася.

Серед чинників, що сприяли їх зниженню члени КМП відзначили:

 • рекордно високий врожай кукурудзи і соняшника, що зумовлюватиме здешевлення цих культур та похідних від них товарів (соняшникова олія, корми тощо);
 • більш значне зниження світових цін на енергоносії, ніж передбачалося в припущеннях останнього прогнозу Національного банку. Позитивний вплив цього чинника поступово транслюватиметься у внутрішні ціни;
 • стриману фіскальну політику, що сприяє зниженню тиску з боку споживчого попиту;
 • покращення зовнішнього середовища для країн, що розвиваються, через  зниження ймовірності розгортання широкомасштабних торгових воєн і очікування менш стрімкого підвищення процентних ставок ФРС США в наступному році;
 • сприятливу ситуацію на валютному ринку, що характеризувалась ревальваційним тиском на гривню з огляду на вплив вищенаведених факторів.

Члени КМП відзначили реалізацію ключового припущення жовтневого макроекономічного прогнозу Національного банку, а саме досягнення відчутного прогресу в продовженні співпраці України з Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми Stand-By Arrangement, а також отримання пов’язаного фінансування від інших офіційних кредиторів.

Крім того, з’явилися ознаки покращення інфляційних очікувань та спостерігається зростання відсоткових ставок за депозитами банків внаслідок попередніх підвищень облікової ставки, що також припускалося у жовтневому макроекономічному прогнозі.

Більшість членів КМП (9 осіб) відзначили, що за умов зниження проінфляційних ризиків рішення щодо збереження облікової ставки узгоджується із баченням подальшої монетарної політики, яке Національний банк декларував під час ухвалення попереднього рішення щодо облікової ставки у жовтні. А саме, що Національний банк може вдатися до підвищення облікової ставки у випадку збереження інтенсивності інфляційного тиску або його посилення.

Водночас ці 9 членів КМП дотримувалась думки, що попри послаблення інфляційний тиск і ризики залишаються значними. Це зумовлює необхідність збереження жорсткої монетарної політики. Також Національний банк має бути готовим до подальшого підвищення облікової ставки у випадку посилення інфляційного тиску.

Аргументуючи свою позицію, ці члени КМП акцентували увагу на таких ризиках:

 • погіршення очікувань на фоні нового політичного циклу;
 • реалізація геополітичних ризиків, зокрема ескалація конфлікту в Азовському морі, що може призвести до скорочення експортної виручки;
 • виникнення подальшого тиску на ціни з боку  значного  споживчого  попиту,  зокрема внаслідок зростання заробітних плат;
 • охолодження світової економіки.

Також ці члени КМП відзначали, що у подальшому зниження облікової ставки є можливим лише за суттєвого послаблення ризиків для приведення інфляції до цілі на прогнозному горизонті.

На противагу один член КМП висловився за зниження облікової ставки на 0,5 в.п до 17,5%. На думку цього учасника засідання, послаблення інфляційних ризиків дозволяє Національному банку перейти до м’якішої монетарної політики. Також на підтримку своєї позиції цей член КМП зазначив, що серед факторів, які можуть у подальшому тиснути на інфляцію в бік збільшення, переважають ті, що знаходяться поза межами впливу монетарної політики. Аргументуючи свою позицію, цей член КМП зазначив, що високі процентні ставки посилюють ревальваційний тиск на гривню, що негативно відображається на поточному рахунку платіжного балансу.

Рішення щодо встановлення облікової  ставки на рівні  18,0% річних  було ухвалено Правлінням Національного банку України на засіданні з питань монетарної  політики 13 грудня 2018 року.

Довідково:

Комітет з монетарної політики (КМП) є консультативним внутрішнім органом Національного банку України, створеним з метою обміну інформацією та поглядами щодо формулювання й реалізації монетарної політики для забезпечення цінової стабільності. До складу КМП входить Голова НБУ, інші члени Правління НБУ, а також директори департаментів монетарної політики та економічногоаналізу,відкритихринків,фінансовоїстабільності,статистикитазвітності.Засідання КМП відбуваються напередодні  засідань Правління НБУ з питань монетарної політики. Рішення з монетарної політики ухвалюються Правлінням НБУ.

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини