Щокварталу Національний банк оновлює економічний прогноз і публікує його в Інфляційному звіті. Звіт містить багато корисної інформації, але призначений він здебільшого для фахівців. Ця сторінка створена для того, щоб кожен міг легко дізнатися про головні економічні події та бачення НБУ стосовно майбутнього розвитку економіки України.
Оновлений прогноз НБУ ґрунтується на припущенні
Як почувається економіка?
Українська економіка відновлюється швидше, ніж очікував НБУ. Цьому посприяли відсутність перебоїв з електроенергією, а також подальше налагодження шляхів постачання, у тому числі через західні кордони. У результаті пожвавилися різні види економічної діяльності: металургія, тваринництво, харчова промисловість. Жвавішим, ніж очікував НБУ, був і внутрішній попит. Українці почали витрачати більше коштів на товари та послуги. На це, зокрема, вплинуло поліпшення споживчих настроїв на тлі відновлення економіки та певне покращення фінансового стану домогосподарств. Вагому роль відіграють і значні бюджетні видатки. Уряд завдяки великим обсягам міжнародної допомоги може фінансувати соціальну сферу та відбудову пошкодженої інфраструктури, а за рахунок податків – забезпечувати армію.
З огляду на ліпшу, ніж очікувалося, ситуацію в першому півріччі НБУ переглянув прогноз зростання реального ВВП
Що з цінами?
Інфляція
НБУ прогнозує подальше зниження інфляції – до 8,5% у 2024 році та 6,0% у 2025 році. Цьому сприятиме низка чинників. По-перше, очікується поступове зниження світових цін, зокрема на енергоносії
Що буде з робочими місцями та зарплатами?
Рівень безробіття
Однак пожвавлення економіки все ж сприяє поступовому відновленню ринку праці. Конкуренція за працівників зростає і підштовхує бізнес до підвищення заробітних плат. Про це свідчать як податкові дані, так і дані сайтів із працевлаштування. Згідно з опитуваннями, самі підприємства теж очікують подальшого підвищення витрат на оплату праці. НБУ також прогнозує на 2023–2025 роки поступове скорочення безробіття та зростання зарплат українців як у номінальному, так і реальному вимірах. Післявоєнна відбудова України створить умови для стійкого зростання зайнятості та доходів.
Як змінюються ставки за депозитами та кредитами?
Навесні та влітку цього року банки активно підвищували ставки за депозитами. У багатьох банках зараз можна відкрити гривневий депозит на 3–12 місяців за ставкою від 15% і вище. Така дохідність захищає заощадження від інфляційного знецінення. Не дивно, що впродовж останніх місяців українці досить активно відкривали депозити саме в національній валюті. Натомість попит на валютні вклади зменшився.
Все це є результатом цілеспрямованої політики НБУ. Так, підвищення облікової ставки
Звісно, ставки за кредитами для бізнесу і населення теж залишаються високими. Це пояснюється насамперед значною інфляцією та ризиками воєнного часу. Очікується, що в наступні роки кредитні ставки зменшуватимуться завдяки очікуваному зниженню безпекових ризиків і подальшому сповільненню інфляції.
Підписатися на оперативні сповіщення про новини