Перейти до вмісту
Рада МВФ схвалила шостий перегляд програми розширеного фінансування та затвердила виділення траншу обсягом 1,1 млрд дол. США

Рада МВФ схвалила шостий перегляд програми розширеного фінансування та затвердила виділення траншу обсягом 1,1 млрд дол. США

Рада директорів Міжнародного валютного фонду 20 грудня 2024 року затвердила шостий перегляд програми “Механізм розширеного фінансування” (Extended Fund Facility, EFF). Успішне схвалення шостого перегляду програми передбачає негайний доступ до фінансування обсягом 834,9 млн СПЗ (близько 1,1 млрд дол. США в еквіваленті), що спрямовуватиметься на підтримку державного бюджету. Після надходження траншу загальний обсяг отриманого за програмою фінансування сягне 9,8 млрд дол. США.

У релізі МВФ зазначається, що Україна і далі ефективно виконує програму EFF, попри складні умови війни. Досягнуто всі кількісні критерії ефективності та індикативні цілі, встановлені на кінець вересня. Крім того, станом на кінець жовтня Україна виконала всі структурні маяки за шостим переглядом та вже три структурних маяки – станом на кінець грудня.

Економіка України у 2024 році зростає суттєвіше, ніж очікував МВФ, у тому числі завдяки стійкості країни до енергетичних шоків. Фонд очікує уповільнення економічного зростання у 2025 році, передусім через складну ситуацію на ринку праці, а також наслідки атак росії на українську енергетичну інфраструктуру та збереження високого рівня невизначеності. Водночас МВФ зазначає, що ризики для прогнозу залишаються надзвичайно високими.

У МВФ також зауважили, що фінансовий сектор залишається стабільним. З метою збереження його стійкості Національний банк у співпраці з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Міністерством фінансів працюватимуть над підготовкою рамкової програми фінансового оздоровлення банків. Водночас НБУ продовжує підготовку та впровадження методології наглядової оцінки ризиків для визначення пріоритетів наглядової діяльності.

Фонд підкреслив, що нещодавнє посилення монетарної політики було доцільним на тлі вищих темпів інфляції, ніж очікувалось раніше, а НБУ має бути готовим вжити подальших заходів у разі погіршення інфляційних очікувань.

Україна продовжить втілювати структурні реформи, що разом із прогресом у мобілізації внутрішніх надходжень і своєчасним виділенням зовнішньої підтримки є необхідними для збереження макроекономічної стабільності, відновлення фіскальної та боргової стабільності та поліпшення управління. Суворе виконання бюджету у 2025 році буде ключовим завданням. Постійний прогрес у мобілізації внутрішніх надходжень вкрай необхідний Україні для задоволення своїх першочергових потреб у видатках  та відновлення фіскальної стабільності.

Програма EFF передбачає бюджетну підтримку України з боку міжнародних партнерів: загальний пакет зовнішнього фінансування за базовим сценарієм становить 148 млрд дол. США, а за негативним – 177 млрд дол. США на чотирирічний період програми. Він включає нові запевнення за механізмом Extraordinary Revenue Acceleration Loans (ERA), що передбачає надання позики, погашення якої забезпечуватиметься доходами від знерухомлених російських активів обсягом до 50 млрд дол. США.

“Війна росії в Україні продовжує призводити до руйнівних соціальних та економічних наслідків. Незважаючи на війну, макроекономічна стабільність зберігається завдяки вмілій політиці української влади, а також значній зовнішній підтримці. Економіка залишається стійкою, що свідчить про постійну адаптивність домогосподарств і компаній. Хоча ризики уповільнення економічного зростання збільшуються через несприятливі фактори, пов'язані з атаками на енергетичну інфраструктуру та обмеженість ринку праці. Готовність та планування на випадок непередбачуваних ситуацій є ключовими факторами, які зроблять можливими застосування відповідних заходів політики у разі реалізації цих ризиків”, – зазначила в заяві директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва. 

“Вдячні партнерам з МВФ за сталу підтримку та конструктиву взаємодію. Завдяки потужній співпраці вдалося суттєво зменшити невизначеність щодо достатності та ритмічності міжнародної фінансової допомоги Україні у 2025 році. Імпульс реформ, що передбачає програма з Фондом, залишається важливим драйвером економічного зростання та реалізації наших євроінтеграційних прагнень. Не плануємо зупинятися на досягнутому і в наступні роки", – прокоментував рішення Ради МВФ Голова Національного банку України Андрій Пишний.

Довідково

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду 31 березня 2023 року затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування для України з доступом до 11,6 млрд СПЗ (еквівалент 15,5 млрд дол. США). Програма є частиною пакета підтримки для України на суму 151,4 млрд дол. США.

Транші за програмою надаються за результатами переглядів. У 2023 році Україна отримала від МВФ три транші на загальну суму 3,3 млрд СПЗ (майже 4,5 млрд дол. США). А цього року Україна отримає від МВФ чотири транші загальним обсягом 4 млрд СПЗ (майже 5,4 млрд дол. США в еквіваленті).

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини