Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
СЕП у 2023 році: безперебійні платежі та ефективний розвиток

СЕП у 2023 році: безперебійні платежі та ефективний розвиток

Упродовж 2023 року, попри продовження повномасштабної війни та ракетного терору, система електронних платежів Національного банку (далі – СЕП) надійно та безперебійно задовольняла потреби української банківської системи і її клієнтів у розрахунках у національній валюті та ефективно розвивалася.

Торік через СЕП здійснено близько 423 млн платежів на суму майже 210 трлн грн. Це більше на 16,5% за кількістю та на 58% за сумою порівняно з 2022 роком, протягом якого було здійснено 363 млн платежів на суму понад 133 трлн грн. Більше 94% від загальної кількості платежів через СЕП у 2023 році банки здійснили за дорученням їх клієнтів.

Про нове покоління СЕП

З 01 квітня 2023 року запрацювало нове покоління системи (версія СЕП-4.0), завдяки якому електронні платежі стали ще швидшими, зручнішими та безпечнішими. Це було однією з найбільших міграцій, яку будь-коли здійснювали фінансові установи України, а також потужним поштовхом для майбутнього розвитку й модернізації інформаційних систем українських банків і фінансових установ. З цього часу система функціонує на базі міжнародного стандарту ISO 20022 у режимі 24/7/365.

З урахуванням цього у середньому за один день у СЕП упродовж минулого року оброблялося близько 1,24 млн платежів на суму близько 617 млрд грн. Водночас система здатна обробляти впродовж одного дня практично в 10 разів більше платежів, ніж теперішні обсяги.

Крім того, з часу запровадження цілодобового режиму роботи системи спостерігалася тенденція зростання попиту клієнтів на використання СЕП у вихідні дні. Так, якщо у квітні 2023 року кількість платежів, зокрема в суботу, в середньому становила близько 200 тисяч, то у грудні вона зросла удвічі.

Також у жовтні 2023 року вперше було реалізовано можливість здійснення через СЕП платежів із використанням платіжних рахунків користувачів небанківського надавача платіжних послуг ТОВ «НоваПей» – через банк, який одночасно є учасником системи та обслуговуючим банком для цієї компанії.

Про структуру платежів

Традиційно переважну більшість платежів торік надіслали до системи банки України та їхні філії – 96% від загальної кількості платежів.

Як свідчить структура платежів у системі, у 2023 році:

за кількістю найчастіше оброблялися невеликі платежі:

  • до 1 тис. грн – 41%;
  • від 1 тис. грн до 100 тис. грн – 55%;
  • від 100 тис. грн і більше – 4%;

за сумою найбільше платежів припадало на великі платежі:

  • до 1 тис. грн – 0,1%;
  • від 1 тис. грн до 100 тис. грн – 1,3%;
  • від 100 тис. грн і більше – 98,6%.

Про подальший розвиток

«Організація безперервного функціонування інформаційних систем та ІТ-інфраструктури Національного банку дають змогу новому поколінню СЕП працювати штатно та безвідмовно в режимі 24/7/365, а банкам – учасникам СЕП – здійснювати платежі клієнтів у звичайному режимі за будь-яких умов. Національний банк вживає всіх належних заходів, щоб навіть в умовах воєнного стану СЕП та інші його інформаційні системи продовжували ефективно та безперебійно працювати. Адже ми розуміємо, наскільки важливою є стійкість платіжної інфраструктури для підтримки фінансової стабільності», – підкреслив директор Департаменту інформаційних технологій Національного банку Володимир Нагорнюк.

Він додав, що наразі Національний банк працює над подальшим розвитком та упровадженням наступної версії системи СЕП-4.1 – з функціоналом миттєвих платежів, який є логічним продовженням розвитку СЕП. Упровадження цього функціоналу планується здійснити до 2025 року. Крім того, в наступних версіях системи розглядається можливість реалізації,  зокрема, мультивалютності, трекінг-сервісу для платежів, сервісу оцінки ризику платіжних операцій тощо.

Довідково

Система електронних платежів Національного банку (СЕП) – державна платіжна система класу RTGS 24/7, що забезпечує проведення міжбанківських платіжних операцій у гривні через рахунки, відкриті в Національному банку. Вона забезпечує здійснення 99% міжбанківських платежів у національній валюті в межах нашої країни.

СЕП – єдина системно важлива платіжна система в Україні, яка є  складним та унікальним програмно-технічним комплексом, розробленим фахівцями Національного банку. Національний банк є оператором та розрахунковим банком системи.

Учасниками СЕП станом на 1 січня 2024 року були 63 банки, Державна казначейська служба України та Національний банк.

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини