Національний банк України затвердив перелік банків, які можуть брати участь у валютних інтервенціях у формі запиту щодо найкращого курсу через функціонал RFQ у жовтні–грудні 2019 року. Список не змінився, якщо порівнювати з третім кварталом 2019 року:
- АТ "Альфа-Банк",
- АТ "Банк Альянс",
- АТ "Банк Інвестицій та Заощаджень",
- ПАТ "Банк Восток",
- ПАТ "КБ "Глобус",
- АT "ІНГ Банк Україна",
- АКБ "Індустріалбанк",
- АТ "Креді Агріколь Банк",
- АТ "ОТП Банк",
- АТ "Ощадбанк",
- Акціонерний банк "Південний",
- АТ КБ "ПриватБанк",
- АT "ПУМБ",
- АТ "Райффайзен Банк Аваль",
- АТ "Сбербанк",
- АТ "Сітібанк",
- АТ "ТАСкомбанк",
- АБ "Укргазбанк",
- АТ "Укрексімбанк",
- АТ "УкрСиббанк".
Цей перелік не обмежує участь усіх інших банків у валютних інтервенціях у формі запиту щодо найкращого курсу через функціонал Matching, коли Національний банк обирає найкращу ціну у торговельно-інформаційній системі та укладає угоду з банком, який її запропонував.
Варто зазначити, що більшість інтервенцій Національного банку за найкращим курсом проводяться саме через функціонал Matching.
У III кварталі 2019 року, враховуючи сприятливу ситуацію на міжбанківському валютному ринку, Національний банк купив понад 2,5 млрд дол. США. Купівля відбувалася з використанням функціоналу Matching. Валютні інтервенції за найкращим курсом через функціонал RFQ не проводилися.
За цей самий період Національний банк продав на міжбанківському валютному ринку для згладжування курсових коливань 16,8 млн дол. США. Уся сума була продана через інтервенції за єдиним курсом через функціонал Matching.
Довідково:
Інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу були запроваджені відповідно до Стратегії валютних інтервенцій Національного банку на 2016-2020 роки і проводяться з початку 2017 року. Спочатку такі інтервенції проводилися лише через функціонал RFQ.
Згідно з критеріями відбору у валютних інтервенціях у формі запиту щодо найкращого курсу через функціонал RFQ можуть брати участь 20 банків, які за підсумками попереднього кварталу мали найкращий рейтинг серед банків-учасників міжбанківського ринку. Рейтинг банків розраховується на основі трьох критеріїв:
- обсяг операцій з купівлі та продажу валюти між банком та іншими суб’єктами ринку, зокрема Національним банком (питома вага в загальному рейтингу становить 50%);
- обсяг операцій банку з клієнтами з купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти (питома вага – 30%);
- обсяг активів банку (питома вага – 20%).
З квітня 2018 року Національний банк розпочав інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу з використанням не тільки функціоналу RFQ, а й функціоналу Matching. Головні переваги останнього – анонімні котирування, необмежена кількість учасників, оперативність укладання угод.