Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Досягнуто угоди на рівні персоналу в межах другого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ

Досягнуто угоди на рівні персоналу в межах другого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ

Місія Міжнародного валютного фонду щодо другого перегляду програми "Механізм розширеного фінансування" (The Extended Fund Facility, EFF) з Україною, що працювала у Варшаві з 6 до 10 листопада 2023 року, завершила роботу. 

"За результатами роботи місії досягнуто угоди на рівні персоналу (Staff-Level Agreement, SLA) щодо виконання Україною умов програми та оновлення переліку заходів економічної та фінансової політики на майбутній період. Ця угода підлягає схваленню Радою виконавчих директорів МВФ, яка розгляне її впродовж місяця", – зазначив керівник місії МВФ Гевін Грей.

Україна виконала всі кількісні критерії ефективності, встановлені на кінець червня, усі індикативні цілі, встановлені на кінець вересня, а також виконала більшість структурних маяків. З урахуванням цього, Рада виконавчих директорів МВФ розгляне питання щодо надання Україні траншу в сумі 663,9 млн СПЗ (еквівалент 900 млн дол. США).

Під час роботи місії експерти МВФ переконалися, що, незважаючи на руйнівний вплив війни на населення та економіку України, макроекономічну та фінансову стабільність збережено завдяки виваженій політиці, а також постійній та своєчасній зовнішній підтримці. Нещодавній перехід НБУ до керованої гнучкості обмінного курсу відповідно до Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості валютного курсу і повернення до інфляційного таргетування відбувся успішно. Це важливий крок на шляху до відновлення довоєнної системи монетарної політики, який дає змогу зміцнити стійкість економіки до зовнішніх потрясінь. 

Фінансова система залишається стабільною і ліквідною, має значний обсяг резервів завдяки масштабним антикризовим заходам, але слід зберігати пильність в умовах невизначеності, пов'язаної з війною. Пріоритетними залишаються діагностичне обстеження банків, реформи банківського нагляду, посилення корпоративного управління в державних банках та планування на випадок реалізації екстрених заходів. 

Важливим досягненням є нещодавнє прийняття законодавства щодо відновлення декларування активів та приведення закону про боротьбу з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, у відповідність до стандартів FATF. Подальше непохитне впровадження структурних реформ, включно з державним управлінням, управлінням державними інвестиціями, а також боротьбою з корупцією, стане основою для сильного і сталого зростання та підтримає Україну на шляху до євроінтеграції. 

Українська влада повинна бути готовою вжити додаткових заходів щодо забезпечення надходжень до бюджету і продовжувати докладати зусиль для мобілізації фінансування на внутрішньому ринку. Своєчасне надання обіцяної зовнішньої підтримки матиме вирішальне значення для фінансування бюджету та підтримки макроекономічної стабільності. Крім того, для підтримки очікуваних витрат на відновлення і відбудову буде важливо забезпечити інтеграцію механізмів управління донорським фінансуванням у бюджетні процеси та відповідність цих механізмів найкращим практикам управління державними фінансами та прозорості. 

Під час роботи над другим переглядом програми експерти МВФ високо оцінили надзвичайну стійкість української економіки. Останні економічні дані свідчать про потужніше, ніж очікувалося, економічне відновлення у 2023 році та суттєве зниження темпів інфляції при значних міжнародних резервах та стабільному валютному ринку.
 
Ураховуючи це, експерти МВФ очікують потужнішого відновлення української економіки. Вони підвищили свою оцінку щодо зростання реального ВВП у 2023 році до 4,5%, хоча під час затвердження першого перегляду програми  EFF цей показник оцінювався в діапазоні від 1% до 3%. Проте очікується, що у 2024 році зростання сповільниться до 3–4%, оскільки війна триває, а ризики погіршення прогнозу залишаються значними.  

Крім того, експерти МВФ та українська влада також провели консультації за Статтею IV за 2023 рік. Місія МВФ привітала рекомендацію Європейської комісії про відкриття переговорів про вступ України до ЄС, відзначивши, що Україна має великий потенціал до зростання після війни за належного проведення економічної політики та реформ і надходження відповідного фінансування. Належне управління післявоєнною відбудовою разом із рішучими інституційними та управлінськими реформами (у тому числі в управлінні державними інвестиціями, корпоративному управлінні та бізнес-середовищі) у контексті вступу до ЄС має стимулювати повернення мігрантів та надходження інвестицій, потрібних для того, щоб поставити економіку на міцнішу основу зростання і допомогти Україні досягти ширших цілей розвитку. 

"Результати місії щодо другого перегляду підтвердили відчутний прогрес, досягнутий фінансовим сектором та Україною загалом у реалізації положень програми як з точки зору збереження макроекономічної та фінансової стабільності в умовах війни, так і з точки зору впровадження структурних реформ для повоєнного відновлення та вступу України до Європейського Союзу. Дякую колегам за продуктивну співпрацю. Працюємо далі", – підкреслив Голова НБУ Андрій Пишний.

Довідково

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду 31 березня 2023 року затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування для України

Програма реалізовується у два етапи (воєнний та повоєнний) і передбачає доступ до кредитних коштів від МВФ у розмірі 11,6 млрд СПЗ (еквівалент 15,6 млрд дол. США). 

Транші за програмою надаватимуться за результатами щоквартальних переглядів. Загалом цього року Україна має змогу отримати від МВФ три транші на загальну суму 3,3 млрд СПЗ (4,5 млрд дол. США в еквіваленті), з яких 2 млрд СПЗ (еквівалент 2,7 млрд дол. США) було отримано у квітні.

Ця програма є частиною загального пакета підтримки України міжнародними партнерами на суму 115 млрд дол. США за базовим сценарієм та 140 млрд дол. США за песимістичним сценарієм.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини