Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк України – центральний банк року за версією Central Banking Awards

Національний банк України – центральний банк року за версією Central Banking Awards

Національний банк України визнаний центральним банком року за підсумками цьогорічної премії Central Banking Awards. Цю престижну міжнародну нагороду щороку вручає профільний журнал про діяльність центральних банків та фінансових регуляторів Central Banking.

У номінації «Центральний банк року» Національний банк України переміг уперше, отримавши міжнародне визнання за ефективну роботу минулого року в умовах повномасштабної війни.

Зазвичай номінація «Центральний банк року» присуджується центральному банку, який посилив свій авторитет та рішуче реалізував заходи в межах свого мандата, забезпечуючи прогресивність своєї політики та належну комунікаційну підтримку своєї діяльності.

Тож цьогоріч міжнародні експерти високо оцінили комплексні зусилля команди Національного банку, які забезпечили стабільність та безперервність роботи фінансової системи країни в безпрецедентно важких умовах повномасштабної війни.

По-перше, Національний банк у перші ж дні війни ухвалив низку жорстких і ефективних рішень, які допомогли зберегти фінансову стабільність в країні. У короткі терміни були оптимізовані монетарна та валютно-курсова політика. Вдалося зберегти довіру до національної валюти, контроль за темпами зростання цін та відносну стабільність на валютному ринку, попри суттєве падіння експорту та вимушений виїзд за кордон мільйонів українців, що рятувалися від війни. З огляду на потребу у фінансуванні Збройних Сил України для протидії повномасштабному нападу росії Національний банк надавав підтримку державному бюджету шляхом купівлі цінних паперів уряду на первинному ринку. Водночас Національний банк дотримувався підходу обмеженої монетизації бюджету, що допомогло втримати макрофінансову стійкість України. 

По-друге, було забезпечено безперебійне функціонування банківської системи. Понад рік банківська система України успішно долає виклики воєнного часу: банки працюють безперебійно, зберігаючи ліквідність та кошти клієнтів, кредитуючи бізнес. Це стало можливим завдяки своєчасній реакції НБУ, скоординованим зусиллям банків та попередньому реформуванню банківського сектору. Банківська система підійшла до періоду повномасштабної війни стійкою, добре капіталізованою та з розробленими заздалегідь планами безперебійної роботи. 

По-третє, Національний банк подбав про убезпечення даних, захист інформації та подальшу повноцінну роботу платіжної інфраструктури для безготівкових платежів.  Фінансові установи країни витримали численні кібератаки та не допустили збоїв у своїй роботі. Щоб захистити інформацію та інформаційні системи банків, Національний банк надав можливість банкам використовувати хмарні сервіси, щоб обробляти та зберігати  інформацію із систем банку у хмарах. Платіжна інфраструктура України, незважаючи на ракетні обстріли та терор з боку рф, завдяки самовідданій роботі учасників фінансового ринку з початку війни забезпечує надійне обслуговування безготівкових операцій та високий рівень довіри українців до безготівкових розрахунків. Завдяки активній комунікації Національного банку з ринком та громадянами й збереженню безперебійності навіть в умовах війни українці активно ними користувалися.

По-четверте, збережено довіру громадян та бізнесу до банківської системи. Зокрема, завдяки ініційованому НБУ проєкту Power banking, який забезпечив безперебійність надання фінансових послуг в умовах енерготерору. Так, попри війну, кошти фізичних осіб у банках стабільно зростають. Після проходження шоку перших тижнів повномасштабного вторгнення корпоративні депозити також досить швидко відновилися. Банки і далі кредитують, водночас під час війни попит та апетити банків до ризику суттєво знизилися, як і готовність громадян та бізнесу брати кредити в умовах високої невизначеності. Ключову роль у підтриманні кредитування відіграють державні програми.

По-п’яте, Національний банк в умовах війни здійснював регулярну комунікацію з громадськістю, бізнесом, учасниками фінансової системи та державними органами, що дало змогу уникнути паніки на початку повномасштабних воєнних дій, а також зберегти високий рівень прогнозованості населенням та учасниками фінансового ринку заходів регулятора та розуміння їх передумов.

Також із перших годин повномасштабного наступу Національний банк здійснював комунікацію з іноземними партнерами. З одного боку, зусилля Національного банку спрямовувалися на залучення міжнародної фінансової підтримки. З іншого, – на посилення фінансового тиску на країну-агресора з метою ослаблення її спроможності фінансувати повномасштабну війну проти нашої держави. Ефективна співпраця з міжнародними організаціями, центральними банками та державними органами країн-партнерів сприяла збереженню фінансової стабільності в Україні та стала одним із важливих факторів ведення санкцій проти рф.

«Щиро дякую Central Banking за високу оцінку роботи Національного банку. Таке визнання – це честь для команди, яка з перших обстрілів моторошного ранку 24 лютого і до сьогодні надійно тримає фінансовий фронт. Я надзвичайно вдячний кожному працівнику Національного банку – за те, що виконали і продовжують виконувати свій обов’язок, діяти злагоджено та ефективно. Також дякую українським банкам та їхнім командам – за згуртовані дії, за усвідомлення своєї відповідальності, адже такий результат – це результат синергії дій кожного з вас, – прокоментував Голова Національного банку України Андрій Пишний. – Національному банку вдалося продемонструвати всьому світу професійність та зібраність, здатність за будь-яких умов виконувати передбачені мандатом обов’язки, діяти оперативно та нестандартно, щоб забезпечити безперебійну роботу та стійкість фінансової системи. Ми не звернемо з цього шляху. Попереду ще багато викликів воєнного часу та, найголовніше, попереду Перемога України та відбудова, до якої ми готуємося вже сьогодні. Цей страшний рік, попри все, зробив нас сильнішими та готовими робити ще більше для нашої країни».

Докладніше – у пресрелізі Central Banking Awards за посиланням

Довідково

Сentral Banking

Англійське видавництво Central Banking було засноване у 1990 році. Воно опікується виданням однойменного профільного журналу, серії книжок та тематичних брошур (whitepapers), а також щорічною нагородою Central Banking Awards. Видавництво також проводить освітні професійні заходи для центробанкірів та учасників фінансового ринку.

Central Banking – топовий міжнародний журнал для центробанкірів, який читають працівники більш ніж ста центральних банків світу.

Central Banking Awards

Central Banking Awards – щорічна нагорода профільного журналу Сentral Banking. Вона складається з 26 номінацій, 13 із яких відзначають успішні кейси та здобутки центральних банків світу, а інші 13 – учасників фінансового ринку.

Номінації, за якими обираються найкращі центральні банки: центральний банк року, Голова року, довічне досягнення Голови, економічні дослідження центральних банків, прозорість, управління резервами, управління готівковим обігом, управління ризиками, ініціатива року, вебсайт, видатний внесок у розбудову інституційної спроможності центрального банку, фінансова інклюзія, а також розвиток інфраструктури платежів та ринкових операцій. Інформування про переможців за номінаціями відбувається у кілька етапів.

Навесні 2019 року Національний банк уперше в історії України отримав міжнародну нагороду Central Banking Awards у номінації Transparency – за значні досягнення в прозорості та розбудові діалогу зі стейкхолдерами.

Вдруге Національний банк отримав цю міжнародну нагороду у 2021 році у номінації Currency Manager – за масштабну оптимізацію банкотно-монетного ряду гривні та осучаснення національної валюти, проведені упродовж 2014–2020 років в Україні.

 

Вимкнути перевіркуПреміум поради
Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини