ІХ Щорічна дослідницька конференція "Економічна та фінансова інтеграція у світі збурень та фрагментації" відбулася 19 та 20 червня 2025 року в Києві, зібравши понад 530 провідних дослідників, творців політики та практиків з 34 країн світу — представників центральних банків, міжнародних організацій, урядових структур, академічних установ і дослідницьких центрів. Цей захід високого рівня став потужним інтелектуальним майданчиком для глибокого аналізу нової реальності, в якій функціонують центральні банки, на тлі геополітичної турбулентності, зростання глобальної фрагментації, трансформації ланцюгів постачання та нових викликів для політики центрального банку.
У фокусі уваги — переосмислення ролі центральних банків у новій глобальній системі координат, де особливої ваги набувають інституційна довіра до них, аналітична спроможність і незалежність у реалізації політик регулятора.
Важливою складовою обговорень став унікальний досвід України як прикладу функціонування центрального банку в екстремальних умовах, а також її потенційна роль у трансформації всього Європейського Союзу задля посилення його стійкості до нових глобальних викликів.
Відкриваючи конференцію, Голова НБУ Андрій Пишний зазначив: «Немає кращого прикладу трансформаційної сили інтеграції, ніж Україна. Ми не просто змінюємося в кожному структурному елементі нашої побудови та приєднуємося до нової архітектури Європи. Ми підштовхуємо Європу. Україна – не лише об’єкт інтеграції. Україна – джерело оновлення Європейського Союзу. Я вірю в те, що ми не створюємо стратегічних викликів для Європи. Навпаки, ми зменшуємо їх. Ми – відповідь, а не питання».
Програма конференції включала ґрунтовні академічні дослідження та панельні дискусії, присвячені стратегіям протидії наслідкам фрагментації через поглиблення інтеграційних процесів. Особливий акцент було зроблено на таких темах:
- виклики та трансформації ролі провідних валют у світовій економці;
- геополітичні шоки та фрагментація;
- санкційна політика;
- еволюція монетарних режимів;
- нові підходи до інституційної взаємодії.
Ключові виступи на конференції виголосили:
- Президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард присвятила промову ключовим урокам історії щодо зміцнення та інтеграції. Вона відзначила, що тісніші зв'язки з ЄС можуть забезпечити міцний фундамент для відновлення та зміцнення України. Пані Лагард визнала, що реформи НБУ в банківському секторі, ухвалення ризик-орієнтованої моделі нагляду, наближення до стандартів ЄС, а також стійкість фінансової системи під час повномасштабної війни є винятковими досягненнями, які свідчать про інституційну зрілість в умовах екзистенційного шоку.
"Якщо Україна дотримуватиметься курсу інституційних реформ і продовжуватиме адаптувати свою економіку до нових можливостей, незважаючи на нестабільне зовнішнє середовище, вона може стати життєво важливим рушієм зростання і ключовим фактором, що впливає на майбутнє регіону", – сказала Крістін Лагард;
- Голова Банку Англії Ендрю Бейлі у спеціальному зверненні "Як центробанку працювати в екстремальних умовах?" зазначив, що для успішного протистояння шокам центробанки повинні мати стійку незалежність та гнучку монетарну політику. Адже результат дій і якість їх комунікації визначатимуть цінову і фінансову стабільність.
"Немає ієрархії між досягненням монетарної та фінансової стабільності. Не можна досягти однієї без іншої",– наголосив Ендрю Бейлі;
- професор Гарвардського університету Кеннет Рогофф у своєму виступі "Чи стане втрата для долара виграшем для євро?" відзначив, що ослаблення домінування долара створює можливості для інших валют, насамперед євро, посилити свої міжнародні позиції. Однак це вікно можливостей вимагає рішучих зусиль: розвитку внутрішнього фінансового ринку ЄС, інституційної глибини, стабільності правил гри та зростання геополітичної суб’єктності. "Конкуренція валют у багатополярному світі потребує не лише економічної ваги, а й політичної згуртованості й стратегічного бачення", – підкреслив Кеннет Рогофф.
Високий рівень презентованих робіт та експертних дискусій вчергове засвідчив важливу роль економічних досліджень у підвищенні інституційної спроможності центральних банків, зміцненні їхньої стійкості та здатності своєчасно й ефективно реагувати на безпрецедентні виклики глобального середовища.
"Протягом двох насичених днів Київ став центром глибоких дискусій і нових ідей. Конференція стала простором для розмов не лише про турбулентність світового порядку, а й про шляхи до нової рівноваги. Це були змістовні, виважені та практичні дискусії. І найголовніше – ми знову переконалися: у часи фрагментації та геополітичної нестабільності інтеграція є не лише бажаною, а й необхідною. Інтеграція поглядів, досвіду, наукових підходів і, безумовно, регіональна інтеграція як стратегія розвитку Європи", – зазначив заступник Голови Національного банку України Сергій Ніколайчук, підбиваючи підсумки заходу.
IХ Щорічна дослідницька конференція Національного банку України була проведена спільно з Національним банком Польщі за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ)та Міжнародного валютного фонду. Національний банк України щиро дякує колегам за підтримку в реалізації важливої дослідницької події.
Корисні матеріали: