Перейти до вмісту
Реєстрація колекторських компаній

Статус колекторської компанії може отримати юридична особа (зокрема небанківська фінансова установа, яка відповідно до законодавства має право надавати кошти у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту, та/або послуги з факторингу). Для набуття статусу колекторської компанії потрібно звернутися до Національного банку з пакетом документів, передбаченим Положенням про реєстрацію колекторських компаній. У разі відповідності компанії вимогам законодавства Національний банк здійснює її реєстрацію шляхом внесення до Реєстру колекторських компаній (далі – Реєстр).

Компанія повинна зареєструватися у Реєстрі, якщо має намір врегульовувати прострочену заборгованість, яка одночасно:

  • виникла за договором про споживчий кредит або іншим договором, визначеним Законом України "Про споживче кредитування" (статтею 3), та
  • здійснюється в інтересах інших осіб (кредитодавця або нового кредитора) відповідно до укладеного договору.

Кому не потрібно реєструватися у Національному банку?

  • Банкам;
  • Небанківським фінансовим установам, які врегульовують прострочену заборгованість виключно у власних інтересах;
  • Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який здійснює заходи для врегулювання боргів неплатоспроможних банків;
  • Юридичним особам, які врегульовують інші види заборгованості (наприклад, за житлово-комунальні послуги або телекомунікаційні послуги тощо).

 

 

Як отримати статус колекторської компанії

Наслідки для незареєстрованих колекторів

Компаніям, які не включені до Реєстру, заборонено здійснювати врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами на користь інших осіб.

Договір кредитодавця або нового кредитора про врегулювання простроченого боргу за споживчими кредитами із незареєстрованим колектором вважається нікчемним.

Якщо кредитодавець, новий кредитор отримав від компанії, яка не включена до Реєстру, пропозицію щодо здійснення в його інтересах врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами, такий кредитодавець, новий кредитор зобов’язаний упродовж п’яти робочих днів повідомити Національний банк про таку пропозицію електронною поштою на адресу: [email protected]

Кредитори, які не є фінансовими установами, що мають право надавати кредити або послуги з факторингу, зобов’язані припинити самостійне врегулювання простроченої заборгованості за споживчими кредитами та залучити колекторську компанію.