Звичайна версія сайту
Співпраця з міжнародними фінансовими організаціями

У рамках членства України у міжнародних фінансових організаціях Національний банк України активно співпрацює з такими установами як Міжнародний валютний фонд, Група Світового банку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Чорноморський банк торгівлі та розвитку, Європейський інвестиційний банк.

 

 

Міжнародний валютний фонд

Україна стала членом МВФ у 1992 році відповідно до Закону України від 03.06.1992 № 2402-XII "Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій".

Голова Національного банку України – керуючий від України в МВФ. Від імені України він голосує за проєкти резолюцій Ради керуючих МВФ – найвищого керівного органу організації – та бере участь у щорічних зборах керівних органів Фонду.

Основні напрями співпраці України та Національного банку з МВФ – співпраця за програмами підтримки платіжного балансу (Stand-by та Механізм розширеного фінансування), щорічні консультацій в рамках Статті IV Статей Угоди МВФ, технічна допомога, а також реалізація іншої діяльності в рамках членства.

У червні 2020 року МВФ ухвалено нову 18-ти місячну програму Stand-by  на суму близько 5 млрд дол. США, яка спрямована на підтримку бюджету, а саме на подолання негативних наслідки COVID-19. Перший транш у розмірі 2,1 млрд. дол. США Україна отримала 11 червня 2020 року.

Реалізація нової програми сприятиме продовженню впровадження важливих структурних реформ у сферах фіскальної та монетарної політики, фінансовому секторі, а також впровадженню інших важливих структурних реформ в енергетичному секторі, управлінні державним майном, боротьбі з корупцією. Очікується також, що діюча програма сприятиме доступу до фінансової підтримки від інших міжнародних партнерів України, зокрема Світового банку, ЄС та окремих країн світу. Заходи, за якими здійснюватиметься реформування, містяться в Меморандумі про економічну та фінансову політику.

Для МВФ важливе збереження незалежності НБУ, нашої монетарної політики в рамках режиму інфляційного таргетування та гнучкого курсоутворення, а також проведення фінансової політики, яка допоможе утримати баланс між фінансовою стабільністю та підтримкою економіки.

Відповідно до правил та процедур МВФ показником успішної реалізації програми є виконання країною структурних маяків і кількісних критеріїв ефективності.

Серед структурних маяків, які стосуються фінансового сектору: ефективніша боротьба з високим рівнем непрацюючих кредитів в банківській системі, подальше вдосконалення банківського законодавства та механізму ліквідації банків і повернення активів банків, виведених з ринку.

Україна та Національний банк, зокрема, докладають максимум зусиль та поступово просуваються до повного виконання структурних маяків за діючою Програмою.  

Кількісні критерії ефективності виконуються Національним банком на постійній основі та разом зі структурними маяками є закріпленими у рамках виконання меморандуму про економічну та фінансову політику.

 

Світовий банк

Група Світового банку складається з п'яти організацій: Міжнародного банку реконструкції та розвитку (IBRD); Міжнародної фінансової корпорації (IFC); Міжнародної асоціації розвитку (IDA); Багатосторонньої агенції з гарантування інвестицій (MIGA); Міжнародного центру з урегулювання інвестиційних спорів (ICSID).

Мета діяльності цих установ – надання фінансової і технічної допомоги країнам, що розвиваються.

Серед міжнародних фінансових організацій Світовий банк є другим, після МВФ, фінансовим партнером України.

Україна співпрацює з МБРР та МФК.

Ресурси цих організацій використовуються для фінансової та технічної підтримки державного бюджету, здійснення інституційних та структурних реформ, підготовки та реалізації довгострокових інвестиційних проєктів, які відповідають пріоритетним напрямам економічного розвитку України.

Національний банк спільно з Урядом України співпрацює з МБРР у рамках системних проєктів, кошти яких направляються для підтримки державного бюджету з метою впровадження структурних реформ. Також ми беремо участь у підготовці та впровадженні в Україні інвестиційних проєктів МБРР, направлених на розвиток фінансового сектора.

Після виконання Україною попередніх заходів у червні 2020 року Рада Директорів Світового банку ухвалила для України проєкт МБРР "Позика на політику розвитку у сфері економічного відновлення" (Economic Recovery Development Policy Loan - ER DPL) загальним обсягом 700 млн дол. США. Позика буде надана двома траншами по 350 млн дол. США. Національний банк успішно виконав передбачені попередні заходи з реформ у фінансовому секторі у рамках ER DPL. Це – врегулювання питання проблемних кредитів та впровадження реформи регулювання ринку небанківських фінансових установ в Україні (реформа СПЛІТ).

 

Європейський банк реконструкції та розвитку

ЄБРР – міжнародна фінансова організація, діяльність якої спрямована на фінансування економічних реформ у країнах Центральної та Східної Європи з метою їх переходу до ринкової економіки.

Україна – член ЄБРР з 1992 року. Голова Національного банку України є заступником Керуючого від України в цій організації. Керуючим від України є Міністр фінансів України.

ЄБРР – один з найбільших інвесторів в Україні, фінансові ресурси якого надають значну підтримку економічним реформам в Україні. Банк здійснює фінансування інвестиційних проєктів розвитку у приватному та державному секторі, а також надає технічну допомогу.

У липні 2015 року Національний банк спільно з іншими регуляторами фінансового сектору України – Міністерством фінансів та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку – підписав з ЄБРР Меморандум про взаєморозуміння стосовно співробітництва у розвитку місцевих ринків капіталу. Сторони підтвердили прагнення розвивати ринок капіталу в Україні за підтримки ЄБРР. На виконання цього Меморандуму Національний банк та ЄБРР реалізують ряд проєктів технічної допомоги.

У травні 2020 року Національний банк та ЄБРР підписали Договір про здійснення валютних операцій своп гривня/долар США в обсязі до 500 млн дол. США. Це дасть змогу посилити макрофінансову стабільність в Україні під час глобальної кризи, спричиненої пандемією коронавірусу, а також збільшити підтримку реального сектору економіки.

 

Інші міжнародні фінансові організації

З метою підвищення ефективності співпраці України з міжнародними фінансовими організаціями, покращення темпів освоєння кредитних коштів за проєктами МФО, направлених на фінансування розвитку економіки країни, в тому числі, і відновлення банківського кредитування та розвитку фінансового сектору, Національний банк співпрацює з Урядом України та такими міжнародними організаціями як Європейський інвестиційний банк (EIB) та Чорноморський банк торгівлі та розвитку (BSTDB).

 

Ресурси цих організацій використовуються для фінансування інвестиційних проєктів у державному та приватному секторах економіки України.