Міжнародне технічне партнерство – це частина міжнародних відносин Національного банку. Національний банк розвиває цей напрям разом із міжнародними партнерами з розвитку шляхом залучення й обміну найкращим світовим досвідом і спеціальними знаннями, отримання прав інтелектуальної власності, проведення консультацій, досліджень, а також поширення серед міжнародної фінансової спільноти досвіду та знань Національного банку з реалізації найуспішніших проєктів внутрішньої трансформації, реформування фінансової системи України, у тому числі унікального досвіду та знань із забезпечення фінансової стабільності та безперервності процесів в умовах воєнного стану.
Метою міжнародного технічного партнерства є:
Міжнародне технічне співробітництво – це досвід та спеціальні знання міжнародних партнерів із розвитку для досягнення найвищих стандартів інституційної спроможності Національного банку, а також міжнародна технічна допомога для Національного банку, а саме: ресурси та послуги, що надаються йому на безоплатній та безповоротній основі міжнародними партнерами з розвитку відповідно до чинних міжнародних договорів, ратифікованих Верховною Радою України.
Заходи міжнародного технічного співробітництва націлені на забезпечення стабільності фінансової системи України шляхом удосконалення монетарної політики, регулювання та нагляду за діяльністю банків і небанківських фінансових установ (НБФУ), підвищення рівня фінансової інклюзії громадян, захисту прав споживачів фінансових послуг та інвесторів, приведення звітності учасників фінансового сектору у відповідність до міжнародних стандартів, розвиток інфраструктури платіжного ринку та розрахункових операцій, розвиток цифрових технологій у фінансах, поглиблення європейської інтеграції тощо.
Національний банк підтримує постійний діалог із міжнародними партнерами з розвитку. Ключовими партнерами, які впродовж багатьох років допомагають Україні та Національному банку, є: Європейський Союз (ЄС), Міжнародний валютний фонд (МВФ), Група Світового банку, Європейський банк реконструкції та розвитку, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) (діяльність призупинено з 20 січня 2025 року), Фонд ефективного врядування Уряду Великобританії (GGF), Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO), Уряд Федеративної Республіки Німеччина через Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Крім того, поглиблюється та розширюється взаємодія з центральними банками і регуляторами фінансових секторів інших країн. У 2024 році Національний банк співпрацював з тридцяти шістьма центральними банками та дев’ятьма іншими регуляторами фінансового сектору і найбільш активно з Європейським центральним банком (ЄЦБ), центральними банками і регуляторами Англії, Данії, Італії, Іспанії, Латвії, Литви, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Франції та Швеції.
За потужної підтримки міжнародних партнерів Національний банк протягом 2024 року отримував найсучасніші знання, що сприяло розвитку фінансової системи України та адаптації її до європейської та найкращої міжнародної практики, а саме із: забезпечення макрофінансової стійкості, стабільності під час воєнного стану та для цілей післявоєнного відновлення, посилення системи прогнозування та аналізу політики (FPAS), хеджування валютних ризиків, підтримка ліквідності банків України, регулювання та нагляду за небанківським фінансовим сектором, включно із реформуванням регулювання факторингу в Україні та страхуванням воєнних ризиків, удосконалення регулювання та розбудова ризик-орієнтованого нагляду за фінансовим сектором, зокрема у сфері ПВК / ФТ, тенденцій у готівковому обігу, зокрема перевезення, інкасації та оброблення готівки, упровадження інновацій та роботи платіжних систем, включно з питанням цифрової валюти центрального банку (CBDC), миттєвих платежів, удосконалення електронної дистанційної ідентифікації фізичних осіб із використанням Системи BankID Національного банку, поліпшення комунікацій, підвищення рівня фінансової грамотності (у тому числі підтримка відповідних інформаційних кампаній), удосконалення рівня захисту прав споживачів фінансових послуг, сучасних тенденцій підходів до проведення внутрішнього аудиту, ризик-менеджменту, упровадження штучного інтелекту (ШІ), запровадження настанов ЄЦБ в обліку та звітності тощо.
Національний банк постійно проводить спільні зустрічі з міжнародними партнерами з розвитку для обговорення актуальних питань та результатів міжнародного технічного співробітництва.
Із 2017 року Національний банк став міжнародним майданчиком для розвитку зв’язків і зміцнення діалогу з учасниками світової фінансової та банківської спільноти шляхом обміну досвідом і спеціальними знаннями з найактуальніших тем. Незважаючи на складні умови війни та турбулентність, Національний банк проводить міжнародні конференції, засідання, круглі столи, двосторонні експертні заходи -і зустрічі, заходи на виконання двосторонніх та багатосторонніх домовленостей із міжнародними партнерами з розвитку. Зростаючий інтерес та попит з боку міжнародної аудиторії підтверджують важливість і релевантність цих ініціатив.
У 2024 році Національний банк провів три міжнародні заходи:
На запрошення міжнародних партнерів із розвитку та центральних банків інших країн Національний банк брав участь у міжнародних конференціях, круглих столах, форумах із питань регулювання діяльності НБФУ, монетарної політики та впливу комунікацій на макроекономічні результати, операційної, інформаційної та кібербезпеки, фінансової грамотності (у тому числі цифрової), розбудови довіри та кризових комунікацій, фінансової стабільності та антикризового управління, банківського нагляду, управління ризиками, BankID Національного банку, внутрішнього аудиту (у тому числі аудиту ESG).
Важливим напрямом розвитку міжнародного технічного партнерства Національного банку стало започаткування у 2022 році нового напряму – поширення досвіду та спеціалізованих знань Національного банку серед міжнародної фінансової спільноти. Протягом 2024 року спостерігалася тенденція подальшого зростання попиту (у 2,1 рази порівняно з 2023 роком) на експертні знання Національного банку. Зважаючи на загальну геополітичну напруженість, партнерам цікавий досвід України та безпосередньо роботи Національного банку в турбулентному середовищі, адже досвід країни, яка перебуває в стані війни та щодня стикається з непересічними викликами, є унікальним у кожному окремому випадку. Тому регулятори фінансового сектору інших країн прагнуть урахувати засвоєні Національним банком уроки для забезпечення стійкості та адаптивності своїх фінансових систем. У 2024 році Національний банк на запити міжнародних партнерів поділився досвідом щодо:
Також за ініціативи Національного банку у 2024 році проведено вебінар “Закупівельна броня: ракетонепробивні ланцюги постачання Національного банку України” для 23 центральних банків інших країн та міжнародних фінансових організацій, ЄЦБ, ЄБРР і Міністерства оборони Латвії.