Звичайна версія сайту
Міжнародне технічне партнерство (МТП)

Міжнародне технічне партнерство – це частина міжнародних відносин Національного банку України. Національний банк розвиває міжнародне технічне партнерство шляхом отримання експертного досвіду, консультацій, досліджень, прав інтелектуальної власності, а також поширює досвід та спеціалізовані знання  Національного банку з найуспішніших реалізованих проєктів внутрішньої трансформації Національного банку та реформування фінансової системи України.

Метою міжнародного технічного партнерства є сприяння ефективному виконанню функцій та посилення інституційної спроможності регулятора, впровадження новітніх технологій та найкращих світових стандартів, поліпшення іміджу Національного банку у світовій спільноті.

 

І. Реалізація міжнародного технічного співробітництва

Міжнародне технічне співробітництво – це досвід та спеціалізовані знання міжнародних партнерів з розвитку для досягнення найвищих стандартів інституційної спроможності Національного банку, а також міжнародна технічна допомога для Національного банку, а саме ресурси й послуги, що надаються на безоплатній та безповоротній основі Національному банку міжнародним партнером з розвитку відповідно до чинних міжнародних договорів, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України та визначено законодавством України. Національний банк отримує міжнародну технічну допомогу у формі консультацій, роботи експертів під час зустрічей та місій, продуктів та прав інтелектуальної власності тощо.

Заходи міжнародного технічного співробітництва спрямовуються на вдосконалення монетарної політики, регулювання та нагляду за діяльністю банків та небанківських фінансових установ; забезпечення стабільності фінансової системи; підвищення рівня фінансової інклюзії громадян; захист прав споживачів фінансових послуг та інвесторів; приведення звітності учасників фінансового сектору у відповідність до міжнародних стандартів; розвиток інфраструктури платіжного ринку та розрахункових операцій; розвиток цифрових технологій у фінансах; просування сталого фінансування і побудову "зеленої" економіки тощо.

Щоб спрямовувати заходи міжнародного технічного співробітництва на найактуальніші питання, Національний банк підтримує постійний діалог із міжнародними партнерами з розвитку. Ключовими партнерами, які впродовж багатьох років допомагають Україні та Національному банку, є: Міжнародний валютний фонд, Група Світового банку, Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, Агентство з міжнародного розвитку США (USAID), а також центральні банки та регулятори фінансового ринку інших країн.

Регулярно відбуваються спільні зустрічі з міжнародними партнерами з розвитку, обговорення актуальних питань та результатів використання Національним банком міжнародної технічної допомоги наприкінці року. Так, у грудні 2021 року, Національний банк підготував та поширив презентацію продуктів, реалізованих за результатами проведених заходів міжнародного технічного співробітництва, а також пріоритети співпраці на 2022 рік.

Крім того, Національний банк бере активну участь у роботі трирівневої системи координації міжнародної технічної допомоги Україні, що діє на загальнодержавному рівні та супроводжується Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Проєкти міжнародної технічної допомоги:

Проєкти/програми із залучення досвіду та спеціалізованих знань міжнародних партнерів із розвитку:

 

ІІ. Обмін та поширення досвіду Національного банку (міжнародна технічна та експертна співпраця)

Останніми роками Національний банк провів значну внутрішню трансформацію та здійснив реформи у фінансовому секторі. Провідні міжнародні організації, центральні банки та регулятори фінансового сектору інших країн, гравці міжнародної фінансової системи визнали ці досягнення. Зокрема, Національний банк уперше отримав престижну міжнародну нагороду Central Banking Awards у категорії "Прозорість" від профільного журналу про діяльність центральних банків та фінансових регуляторів Central Banking. Крім того, на щорічному міжнародному конкурсі "Монета року – 2022", що проводиться авторитетним виданням World Coin News та спонсорується The Journal of East Asian Numismatics, монета "Передова", викарбувана Банкнотно-монетним двором Національного банку України, перемогла в номінації "Найбільш надихаюча монета".

З 2017 року Національний банк став міжнародним майданчиком для обміну практичним досвідом між учасниками світової фінансової спільноти. Національний банк проводить міжнародні конференції, засідання, круглі столи, двосторонні експертні заходи і зустрічі, ділиться власними досягненнями та спеціальними знаннями зі створення та роботи незалежного регулятора.

Упродовж 2021 року за ініціативи Національного банку було проведено сім міжнародних заходів з обміну досвідом:

Ці заходи привернули до Національного банку ще більше уваги міжнародної спільноти. Дедалі більше центральних банків та регуляторів банківського й фінансового ринку інших країн звертаються до Національного банку з проханням поділитися досвідом.

Крім того, представники Національного банку постійно отримують пропозиції взяти участь у різноманітних міжнародних заходах, що проводяться в Україні та за кордоном, а також долучитися до місій технічної допомоги міжнародних фінансових організацій у ролі експертів. Кількість таких запитів зростає щороку.

Партнерам цікавий досвід Національного банку у впровадженні монетарної політики, управлінні грошовим обігом, побудові комунікацій, упровадженні стандартів бухгалтерського обліку, міжнародних зв’язків тощо.