Звичайна версія сайту
Міжнародне технічне співробітництво

Міжнародне технічне співробітництво – це частина міжнародних відносин Національного банку України. НБУ залучає міжнародну технічну допомогу у формі експертного досвіду, консультацій, досліджень, прав інтелектуальної власності, а також поширює власний досвід та експертизу з найбільш успішних реалізованих проєктів внутрішньої трансформації Національного банку та з реформування фінансової системи України.

Метою міжнародного технічного співробітництва є сприяння ефективному виконанню функцій та посилення інституційної спроможності регулятора, впровадженню новітніх технологій та найкращих світових стандартів, покращення іміджу Національного банку у світовій спільноті.

 

Залучення міжнародної технічної допомоги

Міжнародна технічна допомога – це ресурси та послуги, що безоплатно надаються Національному банку міжнародними партнерами задля ефективного виконання функцій регулятора, впровадження новітніх міжнародних стандартів, посилення інституційної спроможності. Ми отримуємо міжнародну технічну допомогу у формі консультацій, роботи експертів під час зустрічей та місій, продуктів та прав інтелектуальної власності тощо.

Міжнародна технічна допомога спрямовується на удосконалення монетарної політики; регулювання та нагляду за банками та небанківськими фінансовими установами; забезпечення стабільності фінансової системи; підвищення рівня фінансової інклюзії громадян; захисту прав споживачів фінансових послуг та інвесторів; приведення звітності учасників фінансового сектору відповідно до міжнародних стандартів; розвиток інфраструктури платіжного ринку та розрахункових операції; розвиток цифрових технологій у фінансах.

Щоб спрямовувати міжнародну технічну допомогу на найбільш актуальні для Національного банку питання, ми підтримуємо постійний діалог з нашими міжнародними партнерами. Ключовими партнерами, які вже протягом багатьох років допомагають Україні та Національному банку, є Міжнародний валютний фонд, Група Світового банку, Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, Агентство з міжнародного розвитку США (USAID), а також центральні банки та регулятори фінансового ринку інших країн.

Ми проводимо спільні зустрічі з нашими міжнародними партнерами щонайменше один раз на рік, обговорюємо актуальні питання та результати використання Національним банком міжнародної технічної допомоги. Остання така зустріч відбулася у листопаді 2020 року, на якій Національний банк презентував продукти, реалізовані із використанням отриманої технічної допомоги. Сторони також спільно визначили пріоритети співпраці на наступний рік. Наступна зустріч планується в онлайн-форматі у листопаді 2021 року.

Крім того, ми беремо активну участь у роботі трирівневої системи координації міжнародної технічної допомоги в Україні, що діє на загальнодержавному рівні та супроводжується Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Проекти міжнародної технічної допомоги:

 

Обмін та поширення досвіду Національного банку (міжнародна технічна та експертна співпраця)

Останніми роками Національний банк провів значну внутрішню трансформацію та здійснив реформи у фінансовому секторі. Провідні міжнародні організації, центральні банки та регулятори інших країн, гравці міжнародної фінансової системи визнали наші досягнення. Зокрема, Національний банк уперше отримав престижну міжнародну нагороду Central Banking Awards у категорії "Прозорість" від профільного журналу про діяльність центральних банків та фінансових регуляторів Central Banking. Також у жовтні 2019 року Голова Національного банку був визнаний кращим центробанкіром року у Центральній та Східній Європі міжнародною газетою GlobalMarkets за дотримання послідовної монетарної політики в рік значних політичних змін у країні.

Це привернуло до нас ще більшу увагу міжнародної спільноти. Більше центральних банків та регуляторів інших країн почали звертатися до Національного банку із проханням поділитися досвідом.

Тому обмін та поширення досвіду (міжнародна технічна та експертна співпраця) – це відносно новий напрям міжнародного технічного співробітництва для Національного банку.

З 2017 року Національний банк став міжнародним майданчиком для обміну досвідом та практиками між учасниками світової фінансової спільноти. Ми проводимо міжнародні конференції, засідання, круглі столи, двосторонні експертні заходи і зустрічі, ділимося досягненнями зі створення та роботи незалежного регулятора. Крім того, представники Національного банку на постійній основі отримують пропозиції виступити на різноманітних міжнародних заходах, що проводяться в Україні та за кордоном, а також долучитися до місій технічної допомоги міжнародних фінансових організацій у якості експертів. Кількість таких запитів зростає щороку.

Нашим партнерам цікавий досвід Національного банку у впровадженні монетарної політики, управлінні грошовим обігом, побудові комунікацій, упровадженні стандартів бухгалтерського обліку та інше.

Міжнародні заходи з обміну досвідом, що проводяться за ініціативи Національного банку, на 2021 рік: