Звичайна версія сайту
Міжнародне технічне співробітництво

Міжнародне технічне співробітництво – це частина міжнародних відносин Національного банку України. Національний банк залучає міжнародну технічну допомогу у формі експертного досвіду, консультацій, досліджень, прав інтелектуальної власності, а також поширює досвід та спеціальні знання Національного банку з найбільш успішних реалізованих проєктів внутрішньої трансформації Національного банку та реформування фінансової системи України.

Метою міжнародного технічного співробітництва є сприяння ефективному виконанню функцій та посилення інституційної спроможності регулятора, впровадження новітніх технологій та найкращих світових стандартів, поліпшення іміджу Національного банку у світовій спільноті.

 

Залучення міжнародної технічної допомоги

Міжнародна технічна допомога – це ресурси та послуги, що безоплатно надаються Національному банку міжнародними партнерами з розвитку для ефективного виконання функцій регулятора, впровадження новітніх міжнародних стандартів, посилення інституційної спроможності. Національний банк отримує міжнародну технічну допомогу у формі консультацій, роботи експертів під час зустрічей та місій, продуктів та прав інтелектуальної власності тощо.

Міжнародна технічна допомога спрямовується на вдосконалення монетарної політики, регулювання та нагляду за діяльністю банків та небанківських фінансових установ; забезпечення стабільності фінансової системи; підвищення рівня фінансової інклюзії громадян; захист прав споживачів фінансових послуг та інвесторів; приведення звітності учасників фінансового сектору у відповідність до міжнародних стандартів; розвиток інфраструктури платіжного ринку та розрахункових операцій; розвиток цифрових технологій у фінансах; просування сталого фінансування і побудову "зеленої" економіки тощо.

Для того, щоб спрямовувати міжнародну технічну допомогу на найактуальніші питання, Національний банк підтримує постійний діалог з міжнародними партнерами з розвитку. Ключовими партнерами, які впродовж багатьох років допомагають Україні та Національному банку, є Міжнародний валютний фонд, Група Світового банку, Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, Агентство з міжнародного розвитку США (USAID), а також центральні банки та регулятори фінансового ринку інших країн.

Регулярно відбуваються спільні зустрічі з міжнародними партнерами з розвитку, обговорення актуальних питань та результатів використання Національним банком міжнародної технічної допомоги наприкінці року. Так, у грудні 2021 року, Національний банк презентував продукти, реалізовані з використанням отриманої технічної допомоги, та пріоритети співпраці на 2022 рік.

Крім того, Національний банк бере активну участь у роботі трирівневої системи координації міжнародної технічної допомоги Україні, що діє на загальнодержавному рівні та супроводжується Секретаріатом Кабінету Міністрів України.

Проекти міжнародної технічної допомоги:

Інші ініціативи:

 

Обмін та поширення досвіду Національного банку (міжнародна технічна та експертна співпраця)

Останніми роками Національний банк провів значну внутрішню трансформацію та здійснив реформи у фінансовому секторі. Провідні міжнародні організації, центральні банки та регулятори фінансового сектору інших країн, гравці міжнародної фінансової системи визнали ці досягнення. Зокрема, Національний банк уперше отримав престижну міжнародну нагороду Central Banking Awards у категорії "Прозорість" від профільного журналу про діяльність центральних банків та фінансових регуляторів Central Banking. Крім того, на щорічному міжнародному конкурсі "Монета року – 2022", що проводиться авторитетним виданням World Coin News та спонсорується The Journal of East Asian Numismatics, монета "Передова", викарбувана Банкнотно-монетним двором Національного банку України, перемогла в номінації "Найбільш надихаюча монета".

З 2017 року Національний банк став міжнародним майданчиком для обміну практичним досвідом між учасниками світової фінансової спільноти. Національний банк проводить міжнародні конференції, засідання, круглі столи, двосторонні експертні заходи і зустрічі, ділиться власними досягненнями та спеціальним знаннями зі створення та роботи незалежного регулятора.

Протягом 2021 року за ініціативи Національного банку було проведено сім міжнародних заходів з обміну досвідом:

Ці заходи привернули до Національного банку ще більше уваги міжнародної спільноти. Дедалі більше центральних банків та регуляторів банківського й фінансового ринку інших країн звертаються до Національного банку з проханням поділитися досвідом.

Крім того, представники Національного банку постійно отримують пропозиції взяти участь у різноманітних міжнародних заходах, що проводяться в Україні та за кордоном, а також долучитися до місій технічної допомоги міжнародних фінансових організацій у ролі експертів. Кількість таких запитів зростає щороку.

Партнерам цікавий досвід Національного банку у впровадженні монетарної політики, управлінні грошовим обігом, побудові комунікацій, упровадженні стандартів бухгалтерського обліку, міжнародних зв’язків тощо.